RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czym chcą zająć się nowi posłowie? Legalizacja marihuany, drzewa na placach

Spytaliśmy nowo wybranych posłów o projekty ustaw, które chcą złożyć w rozpoczynającej się niebawem IX kadencji Sejmu. Konfederacja nie wyklucza podjęcia próby legalizacji marihuany.  – Będą walczył, żeby przestać ludzi karać za jej używanie. Uważam, że to skandal, że wsadza się ludzi do więzienia za to. Rozumiem, że niektórzy mogą uzależniać się od narkotyków, ale na pewno nie jest dobrą metodą leczenia wsadzanie ludzi do więzienia – powiedział portalowi tvp.info przyszły poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.

Co to jest prezydium Sejmu? Przyszły poseł PO: Przepraszam, chcę dokończyć kawę

Nowi posłowie przeszli już wstępne szkolenia związane z pracą w Sejmie. Dla wielu są niezbędne, bo niektórzy debiutanci na Wiejskiej mają kłopot z...

zobacz więcej

Konfederacja wprowadziła jednak 11 posłów, a do złożenia projektu ustawy konieczne są podpisy 15. – Trzeba będzie znaleźć co najmniej czterech posłów z innych klubów, których będzie można do tego przekonać. W przypadku projektu o legalizacji marihuany przypuszczam, że znaleźliby się na przykład posłowie z Lewicy, którzy mogliby nas poprzeć – stwierdził  poseł elekt Konfederacji Dobromir Sośnierz.

Część parlamentarzystów postulowała rozwiązania, którymi zazwyczaj zajmują się władze samorządowe, a nie centralne. – Mnie najbardziej interesują sprawy wspólne dla osób prawicowych i lewicowych. Chciałbym znaleźć różne wspólne mianowniki, takie jak transport publiczny, żeby było więcej drzew na placach, ryneczkach miasteczek w całej Polsce – zapowiada przyszły poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

– Przede wszystkim transport zbiorowy, kolej i ochrona środowiska są dla mnie jednymi z najważniejszych punktów działalności. Oprócz tego mam nadzieję, że ten Sejm skupi się także na kwestii żłobków, ochrony zdrowia. Mam nadzieję, że będą wzięte pod uwagę sztandarowe projekty Lewicy, czyli leki za 5 złotych czy dążenie do większego użłobkowienia – mówi Daria Gosek-Popiołek, która będzie reprezentować w Sejmie Partię Razem.

Przyszły poseł PiS powiedział nam, że wciąż czekają nas zmiany w sądach. – Z pewnością będę zajmował się dalszą reformą wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzaną przez ministerstwo sprawiedliwości pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Poza tym zajmę się sprawami związanymi z moim okręgiem wyborczym, czyli Lubelszczyzną – zadeklarował Jan Kanthak.

26-letni Robert Gontarz będzie najmłodszym posłem IX kadencji Sejmu. Zamierza skupić się na zagadnieniach związanych z infrastrukturą. –  To niezmiernie istotna dziedzina dla gospodarki, ale także dla zwykłych mieszkańców. W województwie warmińsko-mazurskim, z którego pochodzę, jest przykładowo droga krajowa S16. Przez niepożądane działania niektórych naukowców i pseudoekologów niestety nie może stać się ekspresówką. To jest ta dziedzina, w której na pewno chciałbym dołożyć swoją cegiełkę  – stwierdził polityk PiS-u.

Marszałek senior Sejmu i Senatu wytypowani. Nowy parlament rozpocznie pracę w listopadzie

– Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę...

zobacz więcej

Pojawienie się w Sejmie wielu polityków Lewicy oznacza liczne spory światopoglądowe. – Będę jak najszybciej zgłaszać projekt ustawy o jawności finansów Kościołów i likwidacji przywilejów finansowych Kościołów i związków wyznaniowych – zapowiedziała Joanna Senyszyn z SLD, która wraca na Wiejską po 10 latach przerwy.

– Refundacja środków antykoncepcyjnych, publiczne finansowanie in vitro, a także aborcja do 12. tygodnia ciąży – to pozostałe tematy, którymi parlamentarzystka zamierza zająć się w nowym Sejmie.

– Mam nadzieję zajmować się prawami człowieka, prawami osób nieheteronormatywnych, prawami mniejszości narodowych, etnicznych. Chcę również zajmować się zmianami w prawie drogowym zwiększającymi ochronę pieszych – zapowiada z kolei rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

Część projektów ustaw obyczajowych mogą złożyć politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy wywodzą się ze środowisk lewicowych. – Oczywiście jest to dyskusja na temat projektu liberalizującego ustawę aborcyjną, praw alimentacyjnych, zwalczania przemocy wobec kobiet. Szerokie spektrum – deklaruje Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej, która zdobyła mandat z ramienia KO.

Czy pojawią się obyczajowe projekty, takie jak związki partnerskie? – Nie uważam, żeby związki partnerskie były sprawą obyczajową, tylko są sprawą dotyczącą kwestii praw człowieka. Na pewno będą projekty przygotowywane – odpowiedziała nam Nowacka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej