RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaczyński: Zwycięstwo w wyborach trzeba przypieczętować reelekcją Andrzeja Dudy

Wybory, w których Andrzej Duda będzie ubiegał się o reelekcję, odbędą się w 2020 roku (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Wybory, w których Andrzej Duda będzie ubiegał się o reelekcję, odbędą się w 2020 roku (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy, który jest naturalnym kandydatem dla pragnących lepszego życia, będzie gwarancją budowania zamożnej, sprawiedliwej, solidarnej oraz silnej Rzeczypospolitej – napisał w liście do parlamentarzystów PiS prezes partii Jarosław Kaczyński. Kaczyński stwierdził też, że „piękne zwycięstwo nad siłami »Polski minus« trzeba przypieczętować” sukcesem w wyborach prezydenckich.

„Dzięki państwa zaufaniu mamy większość bezwzględną”. Prezes PiS pisze do wyborców

Dzięki państwa zaufaniu Zjednoczona Prawica uzyskała w Sejmie większość bezwzględną. Opowiedzieliście się, państwo za Polską Plus; mamy program i...

zobacz więcej

Kaczyński pogratulował zdobycia mandatu nowym posłom i senatorom oraz podziękował za zaangażowanie w kampanię wyborczą. Podkreślił przy tym, że sukces wyborczy to efekt „gry zespołowej”, dzięki której - jak dodał - ugrupowaniu udało się ponownie uzyskać samodzielną większość w Sejmie.

„Zdobycie mandatu jest nie tylko ogromnym sukcesem, ale też nie mniejszym zobowiązaniem. Jest powinnością wobec Polski, wobec wyborców oraz wobec naszej wspólnoty politycznej. Naszą siłą jest wiarygodność. Wyraża się ona nie tylko w spełnianiu obietnic wyborczych przez naszą formację jako taką, ale także poprzez udowadnianie w codziennym sprawowaniu mandatu posła i senatora, poprzez powszednią pracę w Waszych okręgach wyborczych, że głos na każdego posła i senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości był głosem oddanym na właściwą osobę” – napisał prezes PiS.

W liście Kaczyński stwierdził, że „piękne zwycięstwo nad siłami Polski minus trzeba przypieczętować” sukcesem w wyborach prezydenckich.

„Reelekcja Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, który jest naturalnym kandydatem na najwyższy urząd w państwie dla pragnących lepszego życia oraz wyznających tradycyjne wartości Polek i Polaków, będzie gwarancją budowania zamożnej, sprawiedliwej, solidarnej oraz silnej Rzeczypospolitej” – napisał prezes PiS.

Prezydent, premier i prezes PiS na czele rankingu zaufania

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński cieszą się w październiku, podobnie jak przed miesiącem,...

zobacz więcej

Zaapelował również do parlamentarzystów o mobilizację i wytężoną pracę.

W liście prezes PiS podziękował też za zaangażowanie kandydatom partii, którym w wyniku wyborów nie udało się uzyskać mandatu posła lub senatora.

„Jesteście Państwo równoprawnymi współtwórcami tego zbiorowego sukcesu. Szczególne brawa i podziękowania należą się tym z Państwa, którzy bardzo ciężko pracowali nie bacząc na to, że Ich szanse wyborcze - z różnych powodów - nie były największe. Przedkładaliście Państwo w ten sposób dobro naszej wspólnoty politycznej nad to, co indywidualne. To piękna i godna naśladowania postawa ideowa” – napisał Kaczyński.

Prezes PiS również do byłych już parlamentarzystów ugrupowania apelował o zaangażowanie się w nadchodzącą kampanię w wyborach prezydenckich. Wybory parlamentarne, które odbyły się w niedzielę 13 października, wygrało PiS, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11.

W wyniku wyborów PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska). Trzej ostatni są kojarzeni z opozycją, co powoduje, że wszystkie ugrupowania opozycyjne razem dysponują w Senacie większością 51 senatorów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej