RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Znów walczę. „Wojownik” pod patronatem szefa MON sposobem na stres

Przed nami 20. już odsłona projektu „Wojownik” (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

Jubileuszowa 20. odsłona „Projektu Wojownik” będzie miała miejsce już w przyszłym miesiącu w 18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

Afganistan: Rekordowa liczba cywilnych ofiar przemocy

Według raportu misji ONZ w Afganistanie w trzecim kwartale tego roku przemoc w tym kraju osiągnęła „bezprecedensowe rozmiary”; od 1 lipca do 30...

zobacz więcej

Celem projektu jest integracja środowiska weteranów oraz pomoc w radzeniu sobie ze stresem poprzez sport. Co miesiąc, w innej jednostce na terenie kraju lub za granicą gdzie stacjonują polskie kontyngenty wojskowe żołnierze ćwiczą z gwiazdami sportów walki.

W bieżącym miesiącu w dniach 15 i 16 października, wojskowi weterani misji poza granicami kraju, instruktorzy sportów walki i przedstawicielka rodzin żołnierzy poległych trenowali mieszane sztuki walki w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uczestników trenował m.in. zawodnik liczącej się w świecie sportów walki federacji UFC – Bartosz Fabiński.

„Projekt” ma integrować przede wszystkim środowisko żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju i być propozycją dla żołnierzy chcących podnosić swoje umiejętności w sportach walki. Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik”, który wystartował w maju 2018 roku, objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a pierwszą jego gwiazdą był zawodnik MMA Łukasz „Juras” Jurkowski. Pomysłodawcą projektu jest natomiast Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej z płk Szczepanem Głuszczakiem na czele.

Amerykanie stopniowo wycofują żołnierzy z Afganistanu

Stany Zjednoczone wycofały z Afganistanu w ciągu roku dwa tysiące żołnierzy – poinformował generał Austin S. Miller, dowódca sił USA w...

zobacz więcej

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku innych, poprzednich odsłonach „Wojownika”. W edycji kwietniowej udział wziął Damian Janikowski, zapaśnik, brązowy medalista olimpijski z 2012 roku w zapasach z Londynu, a jednocześnie zawodnik czołowej federacji MMA. Z kolei miesiąc wcześniej, z okazji Dnia Kobiet główne role odegrały właśnie Panie. Brązowa medalistka olimpijska w zapasach z Rio de Janeiro kpr. Monika Michalik oraz utalentowana zawodniczka MMA szer. Katarzyna Lubońska.

Mieliśmy również odsłonę typowo pięściarską. W zasadzie każdy miesiąc przynosi kolejne wyzwania i niespodzianki. Organizatorzy nie narzekają na chętnych zarówno do udziału, czyli weteranów, ale także nie brakuje chętnych do bycia prowadzącymi kolejne treningowe odsłony. Z naszych informacji wynika, iż w przyszłym roku w „Projekt” chce zaangażować się Rafał Jackiewicz, który jako drugi Polak w historii został zawodowym mistrzem Europy w boksie (EBU) i jako jedyny Polak bronił tego tytułu dwukrotnie.

Walka i sama rywalizacja staje się odskocznią od szarej rzeczywistości. Dzięki temu żołnierze mogą zapomnieć o traumatycznych przejściach z okresu misji wojskowej. – Poprawiają również naszą tężyznę fizyczną. Żołnierz zawsze powinien być sprawny i gotowy do akcji – uważa plutonowy Sebastian Kargul, z 5. lubuskiego Pułku Artylerii. – Liczy się ta tożsamość z żołnierzami, kiedy służyło się na różnych misjach poza granicami kraju. Dzięki temu buduje się więź między sobą – dodaje starszy chorąży sztabowy Sebastian Kwiatkowski z tej samej jednostki w rozmowie z TVP Kielce.

Mit europejskiej armii

Inicjatywa powołania odrębnej, unijnej armii, wywiadu i kontrwywiadu, będzie prowadzić nie tylko do stworzenia konkurencji dla NATO i osłabienia...

zobacz więcej

– Dla mnie to znów poczucie bycia częścią zespołu. To braterstwo. To kontakt z innymi kolegami, często z podobnymi problemami – mówi portalowi tvp.info Michał, były żołnierz sił specjalnych.

– Znów walczę – dodaje z uśmiechem na ustach. Co ciekawe i warte odnotowania, w projekcie wzięło udział już kilkudziesięciu żołnierzy i weteranów z innych państw, będących naszymi sojusznikami. – Z Łotwy, Rumunii, Włoch, Wielkiej Brytanii – wymienia w rozmowie z nami płk Głuszczak.

Pomysłodawcy projektu zaangażowali w jego realizację również rodziny poległych żołnierzy, a liczba uczestników poszczególnych jego odsłon robi wrażenie.

– W 19 dotychczasowych odsłonach Projektu udział wzięło 900 uczestników. Aż 600 z nich to weterani – podkreśla Głuszczak.

źródło:
Zobacz więcej