RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Bezzasadne i nieprawdziwe”. TK odpowiada na zarzuty mediów

Julia Przyłębska objęła funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2016 roku (fot. tt/@TK_GOV_PL)
Julia Przyłębska objęła funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2016 roku (fot. tt/@TK_GOV_PL)

Zarzut, jakoby prezes TK wstrzymywała rozpoznawanie niektórych spraw z powodów politycznych, jest całkowicie bezzasadny i nieprawdziwy – zapewniła rzeczniczka Trybunału Konstytucyjnego. Aleksandra Wójcik dodała, że trybunał obecnie rozpoznaje 172 sprawy, w tym 21 – w pełnym składzie. Wskazała też przykład sprawy, która nie doczekała się wyznaczenia terminu rozprawy za kadencji poprzedniego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

Sądy przywracają przywileje byłym funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki

Ustawa dezubekizacyjna nie do końca spełnia swoje zadanie. Wyroki sądowe przywracają wysokie świadczenia byłym funkcjonariuszom komunistycznych...

zobacz więcej

O tym, że prezes TK wstrzymuje zwoływanie narad pełnego składu trybunału, pisał m.in. poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. „Chodzi o tak istotne sprawy, jak ocena przepisów ordynacji podatkowej czy też tych dotyczących służebności przesyłu” – podał „DGP”.

Podobny ton pobrzmiewał w artykule w „Gościu Niedzielnym”, który napisał w czwartek, że zdaniem sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, TK nie rozstrzygnął w sprawie konstytucyjności przepisu zezwalającego na aborcję eugeniczną z powodu braku woli politycznej. Jak pisze gazeta, podobne zdanie ma inny sędzia trybunału – Piotr Tuleja.

W artykule podkreślono, że obydwoje sędziowie uważają, że jest to częścią szerszego problemu. Chodzi o „wstrzymywanie, z niewiadomych przyczyn zwoływania narad pełnego składu trybunału, mimo spraw gotowych, ważnych społecznie i czekających na rozstrzygnięcie".

Przyłębska: TK nie tylko prawidłowo działa, ale też zapewnia ochronę wolności

– Wbrew podnoszonym zarzutom Trybunał nie tylko prawidłowo działa, ale również zapewnia swym orzecznictwem należytą ochronę wolności i praw...

zobacz więcej

Rzeczniczka trybunału w przesłanym stanowisku oceniła, że zarzut, jakoby prezes TK blokowała rozpoznawanie spraw z powodów politycznych jest „całkowicie bezzasadny i nieprawdziwy”. Przypomniała, że Trybunał Konstytucyjny orzeka w trzyosobowym, pięcioosobowym i pełnym składzie.

Aleksandra Wójcik odniosła się też do sprawy, która dotyczyła przedawnienia zobowiązań podatkowych. Sprawa ta wpłynęła do trybunału 23 października 2014 roku z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Ówczesny prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński wyznaczył pięcioosobowy skład, któremu przewodniczył sędzia Stanisław Rymar, a sprawozdawcą jest sędzia Piotr Tuleja. Do momentu objęcia funkcji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego przez Panią Julię Przyłębską w sprawie nie został wyznaczony żaden termin posiedzenia lub rozprawy” – wskazała Wójcik.

Jak dodała, ze względu na zmiany kadrowe, jak również zmieniające się przepisy dotyczące postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, konieczne były zmiany składu orzekającego, jednak nie zmieniał się sędzia sprawozdawca.

Poseł PO wycofuje wniosek z TK i hejtuje sędziów. Prezes TK: zarzuty posła bezzasadne

Posłowie PO wycofali wniosek do TK o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Stwierdzili, że zostali do tego zmuszeni...

zobacz więcej

„W dniu 10 stycznia 2017 roku odbyła się rozprawa w następującym składzie orzekającym: Stanisław Rymar – przewodniczący, Piotr Tuleja – sprawozdawca, Leon Kieres, Mariusz Muszyński, Piotr Pszczółkowski. Po przeprowadzeniu rozprawy skład orzekający podjął decyzję o jej bezterminowym odroczeniu. Następnie w dniu 26 września 2017 roku na wniosek składu orzekającego Prezes Trybunału Konstytucyjnego przeniosła sprawę na pełen skład” – zaznaczyła rzeczniczka TK.

Dodała, że obecnie Trybunał Konstytucyjny rozpoznaje 172 sprawy w tym 21 w pełnym składzie.

„Ostatnia rozprawa w pełnym składzie (SK 31/16) odbyła się w dniu 25 września tego roku, a kolejna rozprawa w pełnym składzie (P 1/18) wyznaczona jest na dzień 30 października 2019 roku. Pokazuje to, że w Trybunale Konstytucyjnym wyznaczane są terminy rozpraw w pełnym składzie” – czytamy w stanowisku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej