RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponowny pochówek. Przeniesiono szczątki generała Franco

Trumna ze szczątkami generała Francisco Franco została w czwartek przetransportowana na madrycki cmentarz w Mingorrubio. Mimo protestów rodziny hiszpańskiego przywódcy, taką decyzję podjął socjalistyczny rząd Pedro Sancheza. Wcześniej w podziemnej bazylice Krzyża Świętego w Dolinie Poległych, położonej 50 kilometrów od Madrytu, odbyła się ceremonia ekshumacji szczątków generała.

Jest oficjalna zgoda na ekshumację generała Franco

Sąd Najwyższy Hiszpanii wyraził we wtorek zgodę na ekshumację i przeniesienie szczątków generała Francisco Franco, wieloletniego dyktatora, poza...

zobacz więcej

Ponowny pochówek został przeprowadzony z inicjatywy socjalistycznego rządu Pedra Sancheza. Rodzina generała przez ponad rok próbowała uniemożliwić ekshumację Franco. Po zatwierdzeniu przez Sąd Najwyższy w Madrycie decyzji o przeniesieniu zwłok polityka poza Dolinę Poległych wnuki Franco zaskarżyły ten werdykt do Trybunału Konstytucyjnego. Ten jednak przychylił się do orzeczenia Sądu Najwyższego.

Prochy zostały przewiezione na cmentarz Mingorrubio helikopterem Przed nekropolią zgromadzili się przedstawiciele władzy oraz krewni generała.

Jak podała hiszpańska telewizja RTVE, rodzina generała wydała komunikat, w którym oskarżyła rząd o „profanację grobu”.

źródło:
Zobacz więcej