Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Emilewicz: Jesteśmy w stanie zachować limit składek ZUS i utrzymać budżet bez deficytu

Zniesienie limitu 30-krotności w budżecie zakłada dochody w wysokości 5,6 mld zł (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)

Jesteśmy w stanie zachować limit składek ZUS i utrzymać budżet bez deficytu – uważa Jadwiga Emilewicz. Minister przedsiębiorczości i technologii przyznała, że rozmawiała m.in. z premierem o zastąpieniu limitu 30-krotności limitem 45-krotności.

Budżet zarabia coraz więcej na przesyłkach z Chin

„Systematycznie rośnie wartość towarów zamawianych przez konsumentów na chińskich portalach aukcyjnych. W pierwszym półroczu 2019 r. Poczta Polska...

zobacz więcej

Minister pytana była przez portal gazeta.pl, czy pomysł likwidacji tzw. 30-krotności składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych trafił ostatecznie do kosza.

– O tym ostatecznie zdecyduje Sejm. Ten limit jest zapisany dzisiaj w ustawie budżetowej (projekcie na 2020 r. – red.) przyjętej przez Radę Ministrów. Ustawa trafi do Sejmu i będzie procedowana (...). Listopad, grudzień, to jest czas na prace nad ustawą budżetową – powiedziała.

Przypomniała, że od 1989 r. nie było ustawy budżetowej, która przeszłaby bez poprawek w Sejmie. – Liczę na taką poprawkę (dot. limitu – red.) – powiedziała. Jej zdaniem są przynajmniej trzy powody, dla których warto zachować limit – jeżeli nie na poziomie 30-krotności, to na innym.

– 40-, 45-krotność to moim zdaniem bariera, która nie sprawi, że osoby, które dzisiaj z tego korzystają, 380 tys. osób zatrudnionych (...), będą szukały optymalizacji, będą się samozatrudniać i być na 19-proc. podatku liniowym i najniższym ZUS-ie – oświadczyła.

Kwieciński o budżecie na 2020 r.: tyle samo planujemy wydać, co ściągniemy do budżetu

– Przyszłoroczny budżet będzie przede wszystkim zrównoważony. To znaczy, że tyle samo planujemy wydać, co ściągniemy do budżetu. To pierwsza taka...

zobacz więcej

Emilewicz poinformowała, że o limicie na poziomie 45-krotności rozmawiała z premierem i wieloma kolegami w rządzie.

– Jest przychylność do tego, żebyśmy rzeczywiście się nad zmianą pochylili na poziomie parlamentu – powiedziała.

Przyznała, że zniesienie limitu 30-krotności w budżecie zakłada dochody w wysokości 5,6 mld zł, a projekt budżetu na 2020 r. przewiduje, że nie będzie deficytu.

– Ja osobiście w październiku znalazłam kilka wpływów do budżetu – tłumaczyła. Dodała, że są to rozwiązania, które nie zostały uwzględnione w projekcie, proekologiczne, związane z olejami poeksploatacyjnymi. Według minister dziś w Polsce to „ogromna szara strefa”.

Zdaniem Emilewicz zmiana dałaby około 1 mld zł „bardzo konserwatywnie licząc w perspektywie przyszłego roku”. Byłoby to rozwiązanie korzystne dla gospodarki i środowiska.


– Takie rozwiązanie wstępnie przygotowaliśmy – powiedziała.

– Myślę, że ten budżet jesteśmy w stanie złożyć nadal tak, aby był budżetem zerodeficytowym i (...), aby limit w składkach na ubezpieczenia społeczne został utrzymany – oceniła.

źródło:

Zobacz więcej