RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Co czwarty Niemiec uważa, że Holokaust może się powtórzyć

Co trzeci uważa, że Żydzi mają za dużą władzę (fot. arch. PAP/ITAR-TASS)
Co trzeci uważa, że Żydzi mają za dużą władzę (fot. arch. PAP/ITAR-TASS)

Co czwarty Niemiec uważa, że Holokaust może się w ich kraju powtórzyć – to jeden z wniosków badań przeprowadzonych przez Światowy Kongres Żydów w RFN. Pisze o nich dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.

Zapaść systemu emerytalnego albo praca do 70. roku życia

Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. O sprawie...

zobacz więcej

Główna konkluzja raportu, do którego dotarła monachijska gazeta jest taka, że antysemickie postawy są w RFN szeroko rozpowszechnione. 27 proc. wszystkich Niemców i 18 proc. sklasyfikowanych jako „elita” żywi antysemickie resentymenty.

41 proc. ankietowanych uważa, że Żydzi za dużo mówią o Holokauście, a jedna czwarta jest zdania, że mógłby się on w RFN powtórzyć. Tylko 44 proc. jest zaniepokojona przemocą wobec Żydów i żydowskich instytucji. 12 proc. Niemców jest zdania, że Żydzi są odpowiedzialni za większość wojen na świecie, a 22 proc. uważa, że są znienawidzeni ze względu na swoje zachowanie.

Gazeta zwraca szczególną uwagę na wyniki badań w grupie osób z wyższym wykształceniem i dochodach powyżej 100 tys. euro rocznie. Kategoria ta jest klasyfikowana przez autorów badania jako „elita”.

28 proc. z nich twierdzi, że Żydzi mają za dużo władzy w gospodarce, a 26 proc. dostrzega zbyt duże wpływy w polityce światowej. Jak podkreśla monachijski dziennik są to stwierdzenia, które należą do klasycznego repertuaru antysemityzmu. Prawie połowa przedstawicieli niemieckiej elity (48 proc.) twierdzi, że Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela niż Niemiec.

Zagrożenie terrorystyczne w Niemczech wciąż poważne. Rośnie liczba islamistów

Od zamachu w Berlinie w grudniu 2016 r. służby udaremniły w Niemczech siedem zamachów – ujawnił szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger...

zobacz więcej

Jednocześnie 76 proc. ankietowanych dostrzega wzrost antysemityzmu i widzi korelację między tym trendem a rosnącym poparciem dla ugrupowań prawicowo-ekstremistycznych. Z drugiej strony silna jest też wśród Niemców gotowość przeciwstawiania się antysemityzmowi. Dwie trzecie badanych podpisałoby w tej sprawie petycję, a jedna trzecia deklaruje, że wzięłaby udział w demonstracji.

Według przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów Ronalda Laudera antysemityzm w Niemczech osiągnął punkt krytyczny.

– Wiemy, co się dzieje, gdy zwykli ludzie odwracają wzrok lub milczą. Nadszedł czas, aby całe społeczeństwo niemieckie zajęło jasne stanowisko i zaczęło walczyć z antysemityzmem – zaapelował Lauder. Przypomniał, że na Niemcach spoczywa szczególny obowiązek, gdy chodzi o powstrzymanie powrotu nietolerancji i nienawiści.

– Jeśli ponad jedna czwarta społeczeństwa utożsamia się z antysemityzmem, to nadszedł czas, aby pozostałe trzy czwarte broniły demokracji i tolerancyjnego społeczeństwa – stwierdził Lauder.

Na potrzebę badania przeprowadzono ankiety z udziałem 1,3 tys. osób. Zostało ono zrealizowane 2,5 miesiąca temu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej