RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Trump zniósł sankcje nałożone na Turcję po rozpoczęciu jej ofensywy w Syrii

Sankcje zostały wprowadzone 14 października (fot, Cheriss May/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zniesienie sankcji nałożonych na Turcję w połowie października po rozpoczęciu przez siły tureckie ofensywy militarnej przeciwko kurdyjskim bojownikom w północnej Syrii. Amerykański prezydent poinformował, że zawieszenie broni pomiędzy Turcją a Kurdami staje się trwałe.

Kurdowie wycofali się z północno-wschodniej Syrii. Turcja reaguje

Stany Zjednoczone poinformowały we wtorek Turcję, że wycofywanie kurdyjskich bojowników z północno-wschodniej Syrii zostało zakończone i...

zobacz więcej

– Zwróciłem się do ministra skarbu (finansów) o zniesienie wszystkich sankcji, wprowadzonych 14 października w odpowiedzi na ofensywę Turcji – powiedział Trump w Białym Domu.

Podczas wystąpienia w Białym Domu Donald Trump powiedział, że władze w Ankarze poinformowały go o wstrzymaniu wszelkich operacji militarnych. Prezydent USA wyraził przekonanie, że jego działania zapobiegły krwawemu konfliktowi pomiędzy Turcją a Kurdami.

– Uchroniliśmy życie wielu, wielu Kurdów – mówił prezydent USA tłumacząc, że turecka ofensywa była nieuchronna.

Donald Trump polecił zniesienie nałożonych na Turcję sankcji w postaci wyższych ceł na stal oraz restrykcji wobec przedstawicieli rządu w Ankarze.

– Jeśli Turcja złamie swoje zobowiązania, które obejmują ochronę mniejszości religijnych i etnicznych, zastrzegam sobie prawo do nałożenia surowych sankcji – dodał.

Informując, że niewielkie siły amerykańskie pozostaną w Syrii, by chronić pola naftowe, Donald Trump zapowiedział, iż pozostali żołnierze USA powrócą do kraju.

źródło:

Zobacz więcej