RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent wręczył Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości

Wręczone przez prezydenta Andrzeja Dude medale są wzorowane na Medalu 10-lecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego w 1928 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Wręczone przez prezydenta Andrzeja Dude medale są wzorowane na Medalu 10-lecia Odzyskanej Niepodległości, ustanowionego w 1928 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Ludzie kultury są niezwykle ważną częścią każdego narodu, państwa. Na szczególne uhonorowanie zasługują ci, którzy gloryfikują wzorce patriotyczne – powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając Medale 100-lecia Odzyskanej Niepodległości zasłużonym dla kultury. Znaleźli się wśród nich m.in. piosenkarka Halina Frąckowiak, założyciel Teatru Kamienica Emilian Kamiński i śpiewak operowy Bernard Ładysz.

Pieczęć Jana Kazimierza Wazy w zbiorach Wawelu

Srebrna pieczęć kancelaryjna Jana Kazimierza Wazy trafiła do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Najnowszy nabytek ma ciekawą historię:...

zobacz więcej

Medale otrzymali także: kompozytor Jerzy Maksymiuk, historyk sztuki dr Izabella Galicka, twórca Ośrodka Karta Zbigniew Gluza, poeta Przemysław Dakowicz, Maria i Marek Jastrzębscy z wydawnictwa LTW, pisarz Marek Krajewski, dyrygent i kompozytor Jerzy Maksymiuk, wokalistka Krystyna Prońko, reżyser Włodzimierz Staniewski i reżyser, twórca Teatru Nie Teraz Antoni Żak.

Jak zaznaczył podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda, postanowił uhonorować „postaci, które mają wielkie znaczenie dla dzisiejszego państwa polskiego”.

– Tych, którzy włożyli swój wyraźny wkład, pozostawiając niezatarty ślad na dzisiejszej Rzeczpospolitej. Taką, jakiej chcemy, żeby była, coraz piękniej ukształtowaną w sensie kulturowym – powiedział.

– To jest odznaczenie honorujące państwa, którzy będąc twórcami, artystami, realizowaliście swoją pracę także jako dzieło budowy pięknej RP. Za to, co z siebie daliście, co my od was otrzymaliśmy, są te medale – oświadczył.

Nowa rama dla „Damy z gronostajem”. Koniec remontu Pałacu Czartoryskich

Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty...

zobacz więcej

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jaką rolę państwowotwórczą odgrywa kultura, praca twórcza. To coś, bez czego prawdopodobnie przez 123 lata zaborów nie przetrwalibyśmy jako naród. Ludzie kultury, twórcy, artyści są niezwykle ważną częścią każdego narodu, państwa, ogrywają w nim ogromną rolę, pokazują różne postawy – powiedział prezydent.

W opinii Andrzeja Dudy „na szczególne uhonorowanie ze strony państwa zasługują ci, którzy gloryfikują postawy państwowotwórcze, które mają wymiar patriotyczny, są korzystne z punktu widzenia państwa, które chce się rozwijać”. – Za takie wzorce dziękuję – powiedział prezydent.

Jeden z odznaczonych, Zbigniew Gluza, przypomniał, że kierowany przez niego Ośrodek Karta wydał w zeszłym roku „Księgę stulecia niepodległości”.

– I próbowaliśmy ożywić debatę związaną z niepodległością Polski i z tym, co Polska z nią zrobiła. Wydaje mi się, że to stulecie jest po prostu najważniejszą rocznicą Polski powojennej. I to, w jaki sposób społeczeństwo, państwo, my wszyscy traktujemy tę rocznicę, to zupełnie zasadnicza kwestia. My musimy rozumieć czym jest Polska i potrafić to także wyrazić – powiedział.

Halina Frąckowiak przyznała z kolei, że to dla niej ważne odznaczenie i jest nim bardzo poruszona.

– Będę oczywiście dalej pracować i starać się w sposób, jaki leży w moich siłach, możliwościach – by jak najwięcej dobrego przynosić dla nas, dla Polski. Będę oczywiście robić to we właściwy dla mnie sposób, czyli pewnie muzyką – dodała piosenkarka.

źródło:

Zobacz więcej