RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Budowa stadionu Polonii Warszawa wstrzymana. Inwestycja była obietnicą wyborczą

W ostatnich latach z budżetu Warszawy na klub przeznaczono 48 mln zł. (fot. arch.PAP Radek/Pietruszka )

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wydał komunikat, w którym podkreśla, że zawiesza prace nad modernizacją stadionu Polonii Warszawa. Na początku października ratusz informował, że prace idą zgodnie z planem. Odbudowa stadionów Polonii i Skry należała do obietnic wyborczych w kampanii obecnego prezydenta Warszawy.

Polonia Warszawa – Brunatny odcień Czarnych Koszul

Najstarszy klub stolicy, Polonia Warszawa nie od dziś boryka się z problemami. Drużyna ta nigdy nie miała kolorowo. Przydomek – Czarne Koszule –...

zobacz więcej

„W związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi sytuacji na Polonii oraz niewywiązywania się przez nią ze swoich zobowiązań - brak sponsora strategicznego, generowane kolejne zadłużenie, brak planu naprawczego – m.st. Warszawa wystąpiło do Polonii o wyjaśnienia oraz przedłożenie do 30 listopada br. szczegółowego i realnego planu naprawy i rozwoju Polonii Warszawa S.A.” – napisano w komunikacie.

Ratusz podkreślił, że w 2013 r. miasto zezwoliło klubowi na korzystanie ze stadionu na bardzo korzystnych warunkach – 1 tys. zł netto za mecz, podczas gdy wcześniej Polonia płaciła ok. 48 tys. zł za mecz. Mimo to – jak zaznaczono w komunikacie – spółka wygenerowała dług w wysokości 1 mln zł, z czego Rada m. st. Warszawy w czerwcu 2018 r. zdecydowała o udzieleniu klubowi zgody na umorzenie ponad 730 tys. zł i rozłożenie w czasie pozostałych 386 tys. zł.

Jak dodano, w ostatnich latach z budżetu miasta na klub przeznaczono 48 mln zł.

  „Niedawno zakończyliśmy ostatni etap analiz, które były nam niezbędne od rozpoczęcia zaplanowanej fazy negocjacji treści umowy z zespołem projektowym na zagospodarowanie kompleksu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6. Zostały powołane odpowiednie zespoły, wybrani eksperci, a także zabezpieczone odpowiednie zasoby niezbędne do dalszych prac” – powiedziała cytowana w komunikacie Renata Kaznowska.

Prezes Polonii Warszawa o rasizmie na trybunach: Zbyt często chowamy głowę w piasek

Jest wokół nas mnóstwo fantastycznych kibiców, którzy pracują na rzecz swoich ukochanych klubów. Niestety, pojawiają się także zachowania, które z...

zobacz więcej

„W związku z tym, do czasu otrzymania planu naprawy i odpowiednich dokumentów, „mając na względzie powagę sytuacji i konieczność zabezpieczenia interesu miasta, Warszawa jest zmuszona zawiesić prace nad modernizacją kompleksu sportowego zlokalizowanego przy ul. Konwiktorskiej 6” – napisano w komunikacie.

Na początku października Kaznowska informowała, że prace nad budową stadionu idą zgodnie z planem. – W maju rozstrzygnęliśmy konkurs na zagospodarowanie stadionu Polonii. Pod koniec września, po ustaleniu kosztorysu, zaprosiliśmy zwycięskich architektów do negocjacji umowy projektowej – informowała.

Według ustalonego harmonogramu prace budowlane mogłyby ruszyć już w 2021 r.

Odbudowa warszawskiej Skry i Polonii była jedną z obietnic Rafała Trzaskowskiego w kampanii samorządowej w 2018 r.

Polonia Warszawa powstała w 1911 r., gra w III lidze piłkarskiej, gdzie zajmuje 13. miejsce i broni się przed spadkiem do IV ligi. Klub ma na swoim koncie dwa Mistrzostwa Polski, ostatnie – w 2000 r.

W 2013 r. Polonia została zdegradowana z najwyższej klasy rozgrywkowej w związku z problemami finansowymi.

źródło:
Zobacz więcej