Na Śląsku grasuje puma? Władze ostrzegają mieszkańców

Wcześniej puma miała być też widziana w Tychach i Pszczynie (fot. Shuttertsock/Baranov E)

W okolicach Chełma Śląskiego, miejscowości położonej ok. 25 km od Katowic, zauważono dużego drapieżnika przypominającego pumę. Urząd gminy apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Puma spacerowała po dachach. Zaglądała do mieszkań [WIDEO]

Nietypowy widok ujrzeli mieszkańcy miasteczka Armentieres w północnej Francji. Po dachach kamienic przechadzała się tam czarna puma.

zobacz więcej

Jak informuje urząd, w poniedziałek 21 października z Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu przyszła informacja, że dziesięć dni wcześniej w Małym Chełmie jeden z mieszkańców zauważył „duże zwierzę przypominające pumę”. O zdarzeniu poinformowano m.in. Nadleśnictwo Katowice, Powiatowy inspektorat Weterynarii w Tychach oraz Koło Łowieckie „Łabędź” w Bieruniu.

Urząd apeluje do mieszkańców, aby do czasu wyjaśnienia sprawy zachowali ostrożność przy wchodzeniu do lasów i poruszaniu się w przestrzeniach otwartych takich jak łąki i pola. „W razie zaobserwowania zwierzęcia prosimy o kontakt z numerem alarmowym 112” – czytamy w komunikacie urzędu gminy.

To nie pierwsze takie zgłoszenie, jakie otrzymano na terenie woj. śląskiego. Wcześniej puma miała być też widziana w Tychach i Pszczynie. Jak poinformowała Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmie Śląskim, zwierzę powinno unikać ludzi, ale „głodne i wystraszone może być niebezpieczne”. „Apelujemy o ostrożność i rozwagę, nie pozostawienie dzieci bez opieki oraz ostrożne zwiedzanie okolicznych lasów i zbiornika wodnego Dziećkowice” – ostrzega OSP na swoim profilu na Facebooku.

Po publikacji ostrzeżenia przez gminę w Chełmie Śląskim, w lasach katowickiego Nadleśnictwa Kobiór przystąpiono do dodatkowego monitorowania terenu. Urzędnicy uspokajają, że jak dotąd w Katowicach nie otrzymano zgłoszeń dotyczących pumy.

źródło:
Zobacz więcej