RAPORT

Pogarda

Co to jest prezydium Sejmu? Przyszły poseł PO: Przepraszam, chcę dokończyć kawę

Najnowsze

Popularne

Nowi posłowie przeszli już wstępne szkolenia związane z pracą w Sejmie. Dla wielu są niezbędne, bo niektórzy debiutanci na Wiejskiej mają kłopot z odpowiedzią na proste pytania dotyczące ich nowej pracy. – Co to jest prezydium Sejmu? – zapytaliśmy Franciszka Sterczewskiego, który zdobył mandat z listy Koalicji Obywatelskiej. – Przepraszam, czy możemy teraz zrobić przerwę? Chcę dokończyć kawę. Zaraz wracam – odpowiedział portalowi tvp.info.

Marszałek senior Sejmu i Senatu wytypowani. Nowy parlament rozpocznie pracę w listopadzie

– Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę...

zobacz więcej

Nowy poseł nie odpowiedział na ponawiane pytanie. Po kilku łykach kawy znalazł czas na rozmowę z ekipą telewizji TVN. W towarzystwie kamery tej stacji zwiedzał różne części Sejmu.

Po kilkunastu minutach znów próbowaliśmy uzyskać odpowiedź od przyszłego posła. –  Z państwem już rozmawiałem. Dziękuję – mówił. – Ale pan powiedział, że wróci po kawie? – przypomnieliśmy. – Jeszcze nie skończyłem kawy – odpowiedział, udzielając wywiadu telewizji TVN.

Ilu jest posłów? – Pytanie, na które odpowiedź powinni znać wszyscy licealiści po lekcjach wiedzy o społeczeństwie, zadaliśmy Darii Gosek-Popiołek, przyszłej posłance z Partii Razem. – Nie wiem, nie pamiętam, przepraszam. Naprawdę zapomniałam – odpowiedziała, próbując chować zawstydzoną twarz.

Magdalena Biejat, przyszła posłanka Partii Razem, miała kłopot z odpowiedzią na pytanie o prezydium Sejmu. – To są przedstawiciele klubów. To są szefowie klubów – stwierdziła. – Nie – odpowiedział dziennikarz. – No to nie wiem – stwierdziła Biejat. W rzeczywistości chodziło o marszałka i wicemarszałków.

Jej partyjnemu koledze Maciejowi Koniecznemu kłopot sprawiło pytanie o Konwent Seniorów, czyli marszałka, wicemarszałków i szefów bądź wiceszefów klubów parlamentarnych.

Kto zyskał, kto stracił? Rozkład mandatów w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu i zdobyło 239 mandatów – wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos. Druga Koalicja...

zobacz więcej

– Jestem tutaj dzisiaj po to, żeby wszystkiego się dowiedzieć. Na któreś pytanie nie odpowiem, więc wolę poczekać i dowiedzieć się wszystkiego – powiedział.

W podobnym tonie wypowiadała się rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

– Nie przyszłam tutaj na rozmowy o tym, jak pan będzie mnie egzaminował. Zapyta pan też, co to jest Konwent Seniorów, pytań jest pewnie wiele. Na wszystkie znam odpowiedź. Ja również panu mogę zadać pytania egzaminacyjne dotyczące historii Polski na przykład – tłumaczyła się Żukowska.

Przyszłą posłankę uratował z opresji dzwonek wzywający posłów elektów na dalszą część szkolenia. – Dziękuję panu serdecznie za te pytania. Już wiem, że pociągną za sobą kolejne, a już dzwonkiem jestem wzywana na posiedzenie, na szkolenie – stwierdziła.

O prezydium Sejmu spytaliśmy także posła elekta Konfederacji Konrada Berkowicza. – Słyszałem. Przede wszystkim zasiadają w nim marszałkowie, ale pewnie też Prezes Rady Ministrów. Ja nie jestem biurokratą – mówił.

Premier w prezydium Sejmu nie zasiada.

Przyszły parlamentarzysta zdradził, że dziennikarze pytali go też o liczbę posłów. Dla Berkowicza nie ma jednak znaczenia, czy jest ich 460 czy 560, ponieważ polityk opowiada się za zmniejszeniem liczby posłów do 100.

Problemów z odpowiedzią na nasze pytania nie mieli nowi posłowie PiS Filip Kaczyński i Jan Kanthak, rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości, a także przyszła posłanka PO i kontrowersyjna youtuberka Klaudia Jachira. Odpowiedzieli bezbłędnie na wszystkie pytania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej