RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zagrożenie terrorystyczne w Niemczech wciąż poważne. Rośnie liczba islamistów

Niemcy są jednym z najbardziej zagrożonych zamachami krajów Europy (fot. REUTERS/Pawel Kopczynski)
Niemcy są jednym z najbardziej zagrożonych zamachami krajów Europy (fot. REUTERS/Pawel Kopczynski)

Od zamachu w Berlinie w grudniu 2016 r. służby udaremniły w Niemczech siedem zamachów – ujawnił szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench.

20 udaremnionych zamachów. Rośnie zagrożenie terroryzmem w Wielkiej Brytanii

Zagrożenie terrorystyczne na Wyspach Brytyjskich się zwiększa – ostrzegł minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid. Jak ujawnił, w...

zobacz więcej

Szef BKA w wywiadzie dla „Rheinische Post” poinformował również, że od 2013 r. liczba islamistów mogących planować zamach wzrosła w Niemczech aż pięciokrotnie, do ok. 680 osób. Zapowiedział także utworzenie centrali ds. przestępstw popełnianych w sieci z nienawiści.

Holger Muench zapewnił przy tym, że teraz nie byłoby już trudności w postępowaniu czy „niedociągnięć w obserwacji i ściganiu takiego zamachowca, jakim w Berlinie był Anis Amri”.

19 grudnia 2016 r. terrorysta ten porwał w Berlinie polską ciężarówkę, zamordował jej kierowcę i wjechał w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym koło kościoła Pamięci. W zamachu zginęło 12 osób, a prawie 60 zostało rannych.

- W 2016 r. organy ścigania posiadały informacje na temat ewentualnego zamachu ze strony Amriego przy pomocy karabinu maszynowego. Podejrzenie to nie potwierdziło się. Dzisiaj Amri znalazłby się pod lupą organów ścigania nie ze względu na konkretne podejrzenia, tylko jako osoba mogąca stanowić zagrożenie – podkreślił Muench.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej