Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Może dojść do prób zmiany werdyktu wyborczego”. Schetyna na rozmowach w RE

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Mateusz Marek)

Grzegorz Schetyna chce rozmawiać w Strasburgu o „próbie zmiany werdyktu wyborczego” w Polsce. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej powiedział o tym dziennikarzom w środę, wchodząc do siedziby Rady Europy.

Rzecznik prezydenta o kandydaturach na marszałka Senatu

Protesty wyborcze to normalna praktyka znana od wielu lat polskiemu porządkowi prawnemu – powiedział w środę w TVP Info rzecznik prezydenta Błażej...

zobacz więcej

– Protesty, które zgłosił PiS, i chęć przeliczenia głosów powtórnie, pokazują, że może dojść do prób zmiany werdyktu wyborczego. Dlatego jesteśmy w Radzie Europy, aby o tym porozmawiać – powiedział Schetyna przedstawicielom prasy.

– Rozmawialiśmy wczoraj z szefem misji OBWE, rozmawiamy dzisiaj w Radzie Europy. Ta sprawa musi być absolutnie transparentna – dodał. – Nie mamy zaufania, że urzędnicy ministra spraw wewnętrznych i administracji czy sędziowie wybrani przez nowy KRS, wskazywany przez większość parlamentarną PiS, dają 100 procent gwarancji rzetelności takiej procedury – mówił.

Schetyna wskazał, że rozmowy w Radzie Europy mają dotyczyć mechanizmów kontroli i gwarancji, iż werdykt wyborczy, który wydali Polacy w niedzielę, 13 października, „jest święty i nie zostanie zmieniony”.

– Poinformujemy o całym tym procesie, o tych protestach, które nie mają żadnych faktycznych i praktycznych powodów, oprócz tego, że PiS przegrał wybory w tych sześciu okręgach, a różnica jest na tyle niewielka według nich, że trzeba protestować. My złożyliśmy bardzo konkretne trzy protesty dotyczące kwestii Jeleniej Góry, Łomży i Pabianic, ale chcemy nadzoru instytucji międzynarodowych. Nie ma lepszej instytucji do ochrony i gwarancji demokratycznych procedur niż Rada Europy, szczególnie jeśli rzecz dotyczy wyborów – powiedział lider PO.

źródło:

Zobacz więcej