Policjanci odzyskali cenny obraz. Został skradziony w 1993 r.

Policja ustala w jaki sposób doszło do przestępstwa (fot. policja.waw.pl)

Policjanci odzyskali utracone dzieło sztuki – poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Obraz „W szałasie” autorstwa Stanisława Gałka został skradziony w 1993 r. Warszawie z prywatnej kolekcji.

Deputowana wynajmowała inne osoby, żeby pisały za nią egzaminy

Parlamentarzystka z Bangladeszu Tamanna Nusrat wynajęła do złudzenia podobne do niej kobiety, żeby zdawały za nią egzaminy na studiach...

zobacz więcej

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji stale monitorują rynek dzieł sztuki sprawdzając, czy wśród oferowanych przedmiotów nie ma tych pochodzących z przestępstw. Dzięki zaangażowaniu i obszernej wiedzy z tej dziedziny, wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat udawało im się odzyskać m. in. poszukiwane obrazy i inne dzieła sztuki. Tak też było tym razem.

Na ślad skradzionego dzieła sztuki wpadli kryminalni, działając wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego monitorującymi rynek antykwaryczny. Wykonany techniką olejną na płótnie obraz zarejestrowany był w „Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem”, prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Dzieło było wystawione na sprzedaż.

– Policjanci ustalili osobę, która wystawiła obraz do sprzedaży. Sprawdzają, w jaki sposób weszła ona w posiadanie dzieła sztuki i czy wiedziała o jego pochodzeniu – przekazała KSP.

Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W przypadkach mniejszej wagi sąd może orzec karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.

źródło:
Zobacz więcej