Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Alexander Ben-Zvi nowym ambasadorem Izraela w Polsce [WIDEO]

„Cieszę się, że będę ambasadorem Izraela w Polsce i pomogę rozwinąć stosunki między naszymi krajami” – mówi w krótkim filmie ambasador Alexander Ben Zvi (fot. TT/Ambasada Izraela)

Nie wolno nam zapominać o przeszłości, ale musimy również skupiać się na działaniach na rzecz przyszłości – mówi w krótkim filmie opublikowanym na Twitterze nowy ambasador Izraela w Polsce. Alexander Ben-Zvi zadeklarował także chęć dalszego rozwoju relacji gospodarczych między obu krajami.

Alexander Ben-Zvi nowym ambasadorem Izraela w Polsce

Nowym ambasadorem Izraela w Polsce będzie Alexander Ben-Zvi - poinformowały izraelskie media. Na czele misji dyplomatycznej w Warszawie ma stanąć w...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda przyjął list uwierzytelniający od nowego ambasadora Izraela 10 października. Wcześniej ambasadorem tego kraju w Polsce była Anna Azari.

Alexander Ben-Zvi w opublikowanym nagraniu podkreślił, że od 36 lat pracuje w izraelskim MSZ, a placówka w Warszawie będzie siódmą w jego karierze. Dodał, że jego pierwsza misja dyplomatyczna miała miejsce 30 lat temu w Polsce, stąd – jak zauważył – jest to dla niego powrót do znajomych miejsc.

– Mamy bardzo interesującą współpracę między Izraelem a Polską w kwestiach ekonomicznych. Nasz handel to około 1 mld dolarów, ale potencjał jest o wiele większy – podkreślił.

Anna Azari: To nowy początek długich, przyjacielskich relacji

– Wracamy do normalnych, dobrych, przyjacielskich stosunków między oboma krajami – powiedziała dziennikarzom ambasador Izraela w Polsce Anna Azari,...

zobacz więcej

– Nie wolno nam zapominać o przeszłości, ale musimy również skupiać się na działaniach na rzecz przyszłości – dodał.

Ben-Zvi po krótce przedstawił też swoją dotychczasową drogę, nie tylko zawodową. Wśród obszarów swoich zainteresowań zawodowych wymienił Europę Wschodnią i Amerykę Łacińską, a wśród zainteresowań prywatnych m.in. gotowanie, piłkę nożną i muzykę (jest członkiem zespołu muzycznego dyplomatów, który występuje na koncertach charytatywnych).

Nowy ambasador Izraela w Polsce jest doktorem stosunków międzynarodowych, które studiował w Izraelu, Argentynie i na Słowacji. W minionych dwóch latach był zastępcą dyrektora generalnego ds. Eurazji w izraelskim MSZ.

Alexander Ben-Zvi urodził się na Ukrainie, skąd wyemigrował w 1971 r. Zna język hebrajski, angielski, polski, hiszpański, rosyjski, jidysz, słowacki. Jest żonaty, ma czworo dzieci i czworo wnucząt.

źródło:

Zobacz więcej