RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Sąd wydał decyzję ws. kamienicy Jolanty Brzeskiej. Sędzia śmiał się z jej córki [WIDEO]

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zamieścił na Twitterze nagranie ze składem sędziowskim, który we wtorek uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Nabielaka 9, gdzie mieszkała tragicznie zmarła działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Na nagraniu widać, jak sędzia Dariusz Pirogowicz śmieje się, kiedy „poruszona uzasadnieniem wyroku” córka Brzeskiej opuściła salę.

Do sprawy odniosła się też sama zainteresowana. Napisała, że wychodząc, usłyszała „proszę opuścić salę”. „Śmianie się ze mnie jest śmianiem się z ludzi przeżywających tragedię, śmianiem się ze śmierci mojej mamy. Jak bardzo trzeba być pozbawionym uczuć?” – pyta Magda Brzeska.

Decyzję reprywatyzacyjną w sprawie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski – ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę – gdzie mieszkała m.in. działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, która zginęła w 2011 r. w niewyjaśnionych okolicznościach – przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu „kupcowi roszczeń” Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.

Córka Jolanty Brzeskiej: Mam wrażenie, że sądowi chodzi o to, by udowodnić PiS, iż się myli

Mam wrażenie, że sądowi chodzi tylko o to, żeby udowodnić PiS, że się myli – oceniła Magda Brzeska, córka znanej działaczki lokatorskiej Jolanty....

zobacz więcej

Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł.

Komisja argumentowała, że po reprywatyzacji sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła: podwyższono czynsze, co doprowadziło do powstania zaległości finansowych, a to z kolei skutkowało postępowaniami o zapłatę i eksmisjami. W konsekwencji niemal wszyscy lokatorzy opuścili swoje mieszkania.

Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M.

Były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zapowiedział, że złoży wniosek o postępowanie dyscyplinarne „wobec sędziów, którzy łamią prawo”.

„Macie zamiast demokracji sędziokrację. Sąd i ratusz PO stają za przestępcami z mafii reprywatyzacyjnej. Kiedy każdy wie, że w sprawie tej kamienicy był przekręt. Złożę wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziów, którzy łamią prawo” – napisał Jaki na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej