RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Katastrofa boeinga w Indonezji. Śledczy podali przyczyny

Według wstępnych informacji wadliwy był system wspomagania manewrowania (fot. Azwar/Anadolu Agency/Getty Images)
Według wstępnych informacji wadliwy był system wspomagania manewrowania (fot. Azwar/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przyczyną ubiegłorocznej katastrofy boeinga 737 MAX linii Lion Air były problemy mechaniczne i konstrukcyjne. Indonezyjscy śledczy poinformowali o tym podczas briefingu rodziny ofiar katastrofy. Ostateczny raport w tej sprawie zostanie opublikowany w piątek.

Katastrofa boeinga. Raport stwierdza, że maszyna była niesprawna

Samolot Boeing 737 indonezyjskiej linii Lion Air nie był zdolny do lotu w dzień przed katastrofą – poinformowali indonezyjscy śledczy. Samolot...

zobacz więcej

W wyniku katastrofy boeinga w październiku 2018 roku zginęło 189 osób – wszyscy obecni na pokładzie maszyny lecącej z Dżakarty.

Według wstępnych informacji wadliwy był system wspomagania manewrowania (MCAS). Zgodnie z ustaleniami indonezyjskich ekspertów, podczas projektowania i zatwierdzania modelu samolotu przyjęto nieprawidłowe założenia dotyczące reakcji pilota na awarie.

Źle skalibrowany miał też zostać czujnik zagrożeń. W związku z tym system nie ostrzegł pilotów przed niebezpieczeństwem.

Kilka miesięcy po tej katastrofie na Morzu Jawajskim rozbił się taki sam model samolotu etiopskich linii lotniczych. Zginęło wtedy 157 obecnych na pokładzie osób.

Problemy z samolotami spowodowały kryzys w firmie Boeing. Model 737 MAX został wycofany z użytku na całym świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej