RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zapaść systemu emerytalnego albo praca do 70. roku życia

Niemcy mają pracować dłużej ze względu na zapaść systemu emerytalnego (fot. REUTERS/Michaela Rehle)
Niemcy mają pracować dłużej ze względu na zapaść systemu emerytalnego (fot. REUTERS/Michaela Rehle)

Niemiecki bank centralny prognozuje, że Niemcy będą musieli pracować nawet do 70. roku życia, aby system emerytalny się nie załamał. O sprawie informuje stacja Deutsche Welle powołując się na DPA.

Niemieckie emerytury dla szwedzkich SS-manów

Po tym jak ujawniono, że 15 osób w Szwecji pobiera niemieckie emerytury, władze w Berlinie zapewniły, że nie ma wśród nich byłych członków...

zobacz więcej

Na podstawie październikowego raportu Bundesbank szacuje, że Niemcy będą musieli w przyszłości pracować o wiele dłużej. „Sytuacja demograficzna powoduje, że system emerytalny będzie pod coraz większą presją, zwłaszcza od połowy przyszłej dekady” – czytamy w raporcie banku.

Cytując opracowanie „DW” zauważa, że aby zachować stabilność systemu konieczne są w nim zmiany. „Podstawą dla dalszych reform jest wiek emerytalny” – czytamy na stronach internetowych stacji. Od 2012 roku Niemcy stopniowo podnoszą wiek przejścia na emeryturę z 65 do 67 lat w 2031 roku. Ale zdaniem ekspertów to za mało, bo około roku 2025 na emerytury zaczną przechodzić ludzie urodzeni w czasie wyżu demograficznego.

Z wyliczeń Bundesbanku wynika, że gdyby osoby urodzone w roku 2001 zaczęły przechodzić na emerytury w maju 2070, czyli w wieku 69 lat i czterech miesięcy, to nie tylko odciążyłoby to kasy emerytalne, ale wzmocniło także cały potencjał gospodarczy kraju.

Dlatego Bundesbank sugeruje, aby do 2070 roku podnieść wiek emerytalny w Niemczech do 69 lat i czterech miesięcy. Do wprowadzenia takiego prawa zachęcają także organizacje międzynarodowe jak OECD, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Komisja Europejska.

Ostatni pakiet ustaw emerytalnych niemieckiego rządu gwarantuje, że do 2025 roku wysokość świadczeń dla tak zwanego standardowego emeryta nie spadnie poniżej 48 procent średniego krajowego wynagrodzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej