RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kim Dzong Un bierze się za turystykę

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/KCNA)
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/KCNA)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiedział, że wszystkie obiekty sfinansowane kiedyś przez Koreę Południową w regionie turystycznym Gór Kumgang (Góry Diamentowe) muszą zostać usunięte. Jak informuje północnokoreańska agencja KCNA mają je zastąpić budowle zaprojektowane przez Pjongjang.

Najbardziej dynamiczne firmy technologiczne w regionie. Co piąta jest z Polski

Wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej jedną piątą miejsc zajmują spółki z Polski – wynika z najnowszego...

zobacz więcej

W położonych w południowo-wschodniej części Korei Płn. Górach Diamentowych od 1998 r. działała specjalna strefa turystyczna, dostępna również dla turystów z Korei Płd. Z powodu licznych incydentów z użyciem broni trasę wiodącą do wodospadu Kuryong oraz na szczyt Sangpaldam i przez most linowy nad jednym z jezior zamknięto przed kilku laty.

Podczas inspekcji tego turystycznego regionu Kim Dzong Un stwierdził, że „błędnym pomysłem” było postrzeganie Gór Kumgang jako symbolu stosunków Północ-Południe. Podkreślił, że jest to ziemia Korei Północnej, która powinna kontrolować tam całkowicie ruch turystyczny.

– Zawsze będziemy chętnie gościć naszych rodaków z południa, jeśli będą chcieli przybyć w Góry Kumgang. Wcześniej jednak rejon ten zostanie wspaniale zabudowany i będzie miejscem turystycznym na światowym poziomie – wyjaśnił Kim.

Góry Kumgang uznawane są za jedno z piękniejszych miejsc na Półwyspie Koreańskim. Pasmo rozciąga się na długości około 80 km, a jedną z największych atrakcji są liczne wodospady. Przez południowy skraj gór biegnie strefa demarkacyjna oddzielająca oba koreańskie państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej