RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Depresja atakuje dzieci. Setki tysięcy potrzebują pilnej pomocy

Depresję można pomylić ze stanami obniżonego nastroju, chandrą i złym samopoczuciem (fot. Pexels)
Depresję można pomylić ze stanami obniżonego nastroju, chandrą i złym samopoczuciem (fot. Pexels)

W Polsce pilnej pomocy potrzebuje już 400 tys. dzieci cierpiących na depresję. Problemem polskiej psychiatrii jest brak lekarzy specjalistów mogących pomóc ofiarom jednej z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych – alarmuje „Nasz Dziennik”.

Depresja w UE. Polska poniżej średniej

Depresja jest najbardziej powszechną chorobą psychiczną w Europie. Powoduje trwały smutek i przygnębienie, utratę zainteresowania jakąkolwiek...

zobacz więcej

W Polsce jest zaledwie 4 tys. psychiatrów, podczas gdy w Niemczech 18 tys. Kadrowa zapaść dotyczy także psychiatrów dziecięcych. W Polsce jest ich około 400, a potrzebujących pomocy młodych ludzi przeszło tysiąc razy więcej.

Na wizytę u specjalisty trzeba czekać średnio 3-4 miesiące. W przypadku pierwszych konsultacji diagnostycznych w wielu miejscach w Polce czeka się nawet do pół roku – wskazuje gazeta.

Wśród osób wymagających leczenia psychiatrycznego dużą grupę stanowią osoby cierpiące na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2018 roku na całym świecie na depresję choruje 300 mln osób, z czego 800 tys. umiera z powodu samobójstw.

Problem nie omija Polski. Lekarze przestrzegają, żeby nie lekceważyć objawów depresji, bo nieleczona może zabić. Zwracają uwagę, żeby nie mylić depresji z trwającymi krótko stanami obniżonego nastroju, chandrą i złym samopoczuciem. Wśród objawów, które powinny nas zaniepokoić wymieniają: obniżenie nastroju, smutek, który towarzyszy od rana do wieczora danej osobie, obniżenie energii, utratę zainteresowań.

Rozwiązanie problemów opieki psychiatrycznej stało się jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Zdrowia. Od 2017 roku trwa pilotaż centrów zdrowia psychicznego, który jest jednym z elementów restrukturyzacji psychiatrii.

– Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 lat poziom psychiatrii w Polsce będzie się polepszał i wzrośnie do poziomu europejskiego – powiedziała „ND” Beata Choroszewska, krajowy doradca życia rodzinnego. Psycholog pozytywnie ocenia zmiany, a zwłaszcza „opiekę blisko pacjenta”, która umożliwi udzielanie pomocy w warunkach ambulatoryjnych nie tylko przez psychiatrów, ale również przez psychologów i psychoterapeutów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej