Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zapomniany bohater. „Chciałbym, żeby dzisiejsi politycy mieli takie horyzonty”

Ignacy Matuszewski był politykiem, publicystą dyplomatą i ekonomistą (fot. TT/Tomasz Łysiak/NAC)

W Warszawie odbyła się premiera książki „Ignacy Matuszewski. Pisma Wybrane” pod redakcją dr hab. Sławomira Cenckiewicza. Jest to zbiór publikacji jednego z najbardziej wszechstronnych polityków II Rzeczpospolitej.

„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Legenda Pierwszego Ułana II RP

Birbant i hulaka, a jednocześnie bohater i postać tragiczna, jak cała ojczyzna. Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski jak w soczewce skupia w sobie...

zobacz więcej

Historyk ocenił, że postać Ignacego Matuszewskiego była niedoceniana w Polsce po 1989 roku. Tymczasem miał on wszystkie cechy, jakie powinien posiadać dobry i skuteczny polityk.

– Z jednej strony romantyczny z ducha, ale jednocześnie empiryczny, kostyczny i pozytywistyczny. Chciałbym, żeby dzisiejsi politycy mieli takie horyzonty jak on, to znaczy interesowali się historią, literaturą piękną, ekonomią – powiedział członek kolegium IPN.

Cenckiewicz dodał, że książka może być ciekawą lekturą dla każdego miłośnika polskich dziejów. – To się czyta jak Biblię, to znaczy na wyrywki, nie trzeba od deski do deski. Już po spisie treści możemy się zorientować, że są tam teksty, które mogą nas zainteresować – wskazał.

Ignacy Matuszewski był politykiem, publicystą, dyplomatą, a także kierownikiem Ministerstwa Skarbu II Rzeczypospolitej. Był jednym z głównych organizatorów ewakuacji polskiego złota do Francji w czasie II wojny światowej. Od 1941 roku publikował w Stanach Zjednoczonych, gdzie zmarł nagle w 1946 roku.

źródło:
Zobacz więcej