RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Wzywanie zagranicy, by liczyła za nas głosy, to podważanie powagi państwa”

Grzegorz Schetyna chce „zrobić wszystko”, by odbyła się międzynarodowa kontrola liczenia głosów w Polsce (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

– Są instytucje państwa, które zajmują się ponownym przeliczaniem głosów i nie możemy w imię walki politycznej podważać powagi państwa - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Wcześniej szef PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że „zrobi wszystko”, by odbyła się międzynarodowa kontrola liczenia głosów w Polsce.

Schetyna o wynikach wyborów: Niech zbada je zagranica

Mamy wielki skandal w Polsce, decyzja PiS o złożeniu protestów wyborczych jest decyzją polityczną, PiS nie akceptuje werdyktu wyborczego, nie...

zobacz więcej

Dworczyk pytany, czy Polacy mogą mieć pewność, że protesty wyborcze zarówno składane przez PiS, jak i KO zostaną „rozpatrzone uczciwie” odpowiedział twierdząco.

– Stawianie takich pytań w moim przekonaniu podważa autorytet państwa, dlatego że są procedury, instytucje państwa, które zajmują się w takich sytuacjach ponownym przeliczeniem głosów i nie możemy w imię walki politycznej czy przepychanki politycznej podważać powagi państwa – mówił szef KPRM. Zapewnił, że w Polsce „demokracji nic nie grozi”.

– Demokracji nic nie grozi, demokracji wiele krajów mogłoby od Polski się uczyć. Bardzo cieszę się, że mieszkamy w takim kraju, gdzie nie obowiązuje poprawność polityczna, gdzie każdy może swobodnie wyrażać swoje przekonania, poglądy, może to robić publicznie i w mediach – dodał minister.

PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96. PiS wnioskuje m.in. o ponowne przeliczenie głosów.

Giertych rozczarowany KO: Podważają wybory do Senatu, które wygrali

Koalicja Obywatelska – podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość w poniedziałek – planuje złożyć we wtorek dwa lub trzy protesty wyborcze dotyczące...

zobacz więcej

Także Koalicja Obywatelska złożyła protesty wyborcze do Sądu Najwyższego. KO chce powtórzenia wyborów do Senatu w trzech okręgach: w Jeleniej Górze, Łomży i Pabianicach, gdzie wygrali kandydaci PiS. Zdaniem KO w tych trzech okręgach wybory mogły zostać przeprowadzone z naruszeniem prawa.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, w tym Grzegorz Schetyna, spotkali się w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka w OBWE z Janem Petersen, przewodniczącym krótkoterminowej misji obserwacyjnej wyborów parlamentarnych.

Schetyna ocenił, że nie ma pewności, że głosy będą przeliczane w sposób transparentny, dlatego poprosił o spotkanie z szefem misji OBWE.

– Zrobimy wszystko, aby odbyła się zagraniczna, międzynarodowa, obiektywna kontrola nad sposobem i procesem ponownego przeliczania głosów – twierdził Schetyna.

źródło:

Zobacz więcej