RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Aktywistka mówiła o „czyścicielach kamienic”, ci ją pozwali. Jest wyrok sądu

Wojciechowska van Heukelom została odznaczona za działalność opozycyjną w PRL. Obecnie broni praw lokatorów (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Zakończyła się trwająca pięć lat batalia sądowa Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom, łódzkiej działaczki broniącej praw lokatorów i spółdzielców. Sąd odrzucił apelację właścicieli i zarządcy kamienicy przy Targowej 47, którzy pozwali aktywistkę za to, że określiła ich mianem „czyścicieli kamienic”.

Jan Śpiewak: Córka Ćwiąkalskiego żąda dla mnie więzienia

Jak poinformował na Twitterze Jan Śpiewak, miejski aktywista, adwokat Bogumiła Górnikowska-Ćwiąkalska domaga się dla niego kary trzech miesięcy...

zobacz więcej

W uzasadnieniu wyroku sędzia Michał Kłos wyjaśnił, że pozwana działa w interesie publicznym. Kłos wskazał, że nie pochwala jednoznacznie pejoratywnego określenia zastosowanego wobec kamieniczników, ale że mieści się ono w granicach prawa.

– Jest to pojęcie, które jest w tej chwili i funkcjonuje w przestrzeni publicznej od szeregu lat. Sprowadza się do określenia roli tego, kto – czy to w granicach dozwolonych prawem, czy też je przekraczając – doprowadza do sytuacji, w której kamienica, dom zostaje opuszczony wbrew woli przez jego mieszkańców – tłumaczył sędzia.

Kosztami procesu sąd obciążył stronę powodową.

Obecna na sali publiczność – byli to przede wszystkim lokatorzy zaniedbanych kamienic – po odczytaniu przez sędziego uzasadnienia wyroku wzniosła owacje.

Właściciel i zarządca kamienicy ani ich przedstawiciel prawny nie pojawili się na sprawie.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom w młodości była działaczką NZS. Za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce przed 1989 r. została przez Prezydenta RP odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie działa na rzecz lokatorów i spółdzielców.

źródło:
Zobacz więcej