RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Latająca taksówka wykonała próbny lot

Dzisiejszy przelot w Singapurze był najbardziej zaawansowanym lotem Volocoptera do tej pory (fot. PAP/EPA/WALLACE WOON)

Elektryczny pojazd pionowego startu i lądowania firmy Volocopter wykonał próbny lot nad zatoką Marina Bay w Singapurze. Niemiecka firma jest wśród ponad 100 przedsiębiorstw pracujących nad latającymi taksówkami, które mają wozić pasażerów bez pilota.

Wiek samochodów w Europie. Sprawdź, jak w zestawieniu wypada Polska

Średni wiek samochodów jeżdżących po Europie wynosi 11 lat. Najnowszymi autami jeżdżą Brytyjczycy – na Wyspach średnia wynosi 8 lat. Najstarsze, bo...

zobacz więcej

Testowany pojazd zdolny jest do lotu autonomicznego, ale w czasie przelotu próbnego za sterami siedział pilot. Lot na dystansie około 1,5 km trwał około dwóch minut, a pojazd leciał na średniej wysokości 40 m – napisano w komunikacie prasowym Volocoptera.

– Przelot w Singapurze był najbardziej zaawansowanym lotem Volocoptera do tej pory – oświadczył dyrektor wykonawczy firmy Florian Reuter. Firma testowała już swoje maszyny m.in. w Dubaju i Helsinkach, ale ten lot był pierwszym w centrum dużej metropolii.

Według portalu BBC nad rozwojem elektrycznych pojazdów pionowego startu i lądowania (eVTOL) pracuje na świecie ponad 100 firm, w tym niemieckie Lilium i brytyjska Vertical Aeorospace.

Entuzjaści upatrują w latających taksówkach możliwości szybkiego przemieszczania się po miastach, ponad zakorkowanymi ulicami. Pojazdy eVTOL, podobnie jak śmigłowce, nie potrzebują pasów startowych, ale w przeciwieństwie do nich mają być tanie i ciche.

Jednym z ograniczeń jest jednak dystans, jaki mogą one pokonywać. Większość ma baterie umożliwiające im przeloty trwające około pół godziny, co w przypadku Volocoptera przekłada się na zasięg około 35 km z maksymalną prędkością 110 km na godzinę – pisze BBC.

Pierwsza hybryda polskiej produkcji. Newag pokazał elektryczno-spalinowy Impuls2

W trybie spalinowym może jechać z maksymalną prędkością 120 km/h, na silnikach elektrycznych – nawet do 160 km/h. Impuls 2 nowosądeckiego zakładu...

zobacz więcej

Inne firmy opracowują pojazdy wyposażone w skrzydła, które lecąc na zasadzie bardziej zbliżonej do tradycyjnych samolotów, mogą uzyskać większy zasięg. Lilium pracuje nad maszyną, która ma być zdolna do lotu na odległość 300 km, a Vertical Aerospace - 160 km.

Latające taksówki będą również potrzebować tzw. vertiportów – miejsc, w których mogą lądować i ładować lub wymieniać baterie. Volocopter zaprezentował w Singapurze prototyp takiego lądowiska, opracowany przez niego we współpracy z brytyjską firmą Skyports i określany mianem Voloportu.

Wyzwaniem może być jednak znalezienie odpowiednich miejsc pod tego rodzaju infrastrukturę w dużych, gęsto zabudowanych miastach, gdzie pojazdy eVTOL mogą być najbardziej użyteczne.

Nawet jeśli miejsca pod vertiporty się znajdą, będą musiały dla nich zostać opracowane odpowiednie regulacje.

Konieczne będą również przepisy określające wymogi bezpieczeństwa dla tego rodzaju transportu. Według BBC urzędy nadzoru lotniczego w Europie i USA pracują nad takimi standardami, a gdy zostaną one ogłoszone, pojazdy eVTOL będą najprawdopodobniej musiały przejść długotrwałe i kosztowne testy.

– Większość producentów eVTOL, z którymi rozmawiałem, stara się uzyskać certyfikaty do 2023 r. – powiedział brytyjskiej stacji konsultant specjalizujący się w branży eVTOL Darrell Swanson.

źródło:
Zobacz więcej