Kolejne spotkanie Dudy i Trumpa „prawdopodobnie w tym roku”

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent USA Donald Trump (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Prawdopodobnie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem dojdzie jeszcze w tym roku na szczycie NATO w Londynie – powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską

Prezydent USA Donald Trump podpisał zgodę na ruch bezwizowy z Polską. Jeszcze kilkanaście dni temu, w trakcie wizyty w Waszyngtonie prezydent...

zobacz więcej

Spychalski był pytany w radiu Plus o przełożoną wizytę w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Była ona planowana na wrzesień; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył wówczas swój przyjazd ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

– Wtedy nie wiedzieliśmy o tym, że pan prezydent Andrzej Duda spotka się z panem prezydentem Donaldem Trumpem na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku (...) i wtedy właśnie zostały podpisane te umowy, które dotyczą na przykład zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce, a które miały być podpisywane podczas wizyty pana prezydenta Donalda Trumpa w Polsce – podkreślił rzecznik prezydenta.

– Prawdopodobnie do takich spotkań panów prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa dojdzie jeszcze w tym roku właśnie na (…) szczycie NATO w Londynie – poinformował Spychalski.

Dopytywany, czy w takim razie wizyta Trumpa w Polsce nie ma już tak silnego uzasadnienia, jak miała 1 września, rzecznik prezydenta odparł: „To, co miało być w agendzie wizyty pana prezydenta Donalda Trumpa, na czym nam ogromnie zależało, zostało zrealizowane łącznie z deklaracją pana prezydenta Donalda Trumpa o tym, że wizy dla Polaków będą w najbliższych kilku miesiącach zniesione”.

źródło:

Zobacz więcej