RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Sześciu pacjentom chorym na jaskrę wszczepiono implanty

Kolejne wszczepienia w katowickim szpitalu są planowane jeszcze w tym roku (fot. BSIP/UIG/Getty Images)

Małoinwazyjne implanty jaskrowe wszczepiono sześciu pacjentom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – podała we wtorek placówka.

Implant żelowy pomoże chorym na jaskrę. Pierwsza operacja w Polsce

Nowatorska operacja oczu w gdańskim Szpitalu Świętego Wojciecha. Dwóm chorym na jaskrę wszczepiono do oka specjalny implant żelowy, rodzaj rurki...

zobacz więcej

– Implant jaskrowy wszczepia się od zewnątrz, tym samym nie musimy wykonywać czynności wewnątrz gałki ocznej. Jest metodą bezpieczną, ponieważ implant jest wprowadzany przez mały, półmilimetrowy tunel śródtwardówkowy – powiedziała prof. Ewa Mrukwa–Kominek, która wraz z zespołem przeprowadziła zabiegi.

Zabieg ten jest traktowany jako miniinwazyjna chirurgia jaskry, co oznacza zmniejszenie ryzyka ciężkich powikłań, które mogą wystąpić w przypadku tradycyjnej operacji.

Zastosowany implant Preserflo MicroShunt, jako jedyny implant jaskrowy dostępny na rynku, jest wykonany z niezwykle biokompatybilnego materiału, który od ponad 20 lat jest z powodzeniem stosowany do pokrywania stentów stosowanych w zabiegach kardiologicznych.

Wszczepienie implantów jaskrowych jest możliwe w ramach dwóch procedur finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kolejne wszczepienia w katowickim szpitalu są planowane jeszcze w tym roku.

źródło:

Zobacz więcej