RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wyborcza” rozlicza Neumanna. „Wysokie standardy PO w pomorskim nie obowiązują”

„Po wynikach w Tczewie było widać, że mieszkańcy źle odebrali taśmy, a nagrań jest ponoć więcej” (fot.arch.PAP/Bartłomiej Zborowski)

Sławomir Neumann jest krytykowany w środowisku pomorskiej Platformy nie tylko za taśmy, słaby indywidualny wynik wyborczy i brak aktywności poselskiej. W kolejnych rozgrywkach zniechęcił do siebie wiele środowisk, od KOD-u, Wszystko dla Gdańska po wielu samorządowców – pisze „Gazeta Wyborcza”, która rozlicza posła Neumanna z wyborów; podobnie jak czyni to z Grzegorzem Schetyną.

„Nikt nas nie szanuje”. Posłuchaj nowych taśm Neumanna [WIDEO i STENOGRAM]

„Ku**a nikogo się nie możesz pozbyć”, „Jak jest dla nas przydatny, to trzeba go wykorzystać, jak nie jest – niech spier*ala”, „jak jakiś...

zobacz więcej

Jak pisze „Wyborcza”, Neumann mimo afery taśmowej z jego udziałem nadal pozostaje liderem pomorskich struktur PO, „co oznacza, że deklarowane przez niego wysokie »standardy PO« odnoszą się do polityki krajowej, a w województwie pomorskim nie obowiązują”.

Gazeta wypomina Neumannowi, że w wyborach zdobył słaby wynik mimo, iż otwierał gdańską listę KO. „Zdobył dopiero czwarty wynik na liście i szósty w okręgu. Dostał niewiele więcej głosów od kandydatek lewicy – nowej posłanki Beaty Maciejewskiej, czy Jolanty Banach, która do Sejmu nie weszła. Po wynikach w Tczewie było widać, że mieszkańcy źle odebrali taśmy, a nagrań jest ponoć więcej – tak twierdzi były działacz PO, który je ujawnił” – donosi gazeta.

Komentując decyzję Neumanna o zrzeczeniu się funkcji szefa klubu PO-KO „GW” nazwała ją „symboliczną”, bo dokonaną kilkanaście dni przed końcem kadencji.

Dalej wyliczono, że poseł jest ostro krytykowany w tamtejszych strukturach partii m.in. za taśmy, słaby wynik, brak aktywności poselskiej, ale też i za to, że „zniechęcił do siebie wiele środowisk, od KOD-u, Wszystko dla Gdańska po wielu samorządowców”.

TVP Info opublikowało taśmy Sławomira Neumanna, lidera pomorskich struktur PO i kandydata KO do Sejmu. Rozmowy nagrane przez lokalnego działacza Platformy z Tczewa dotyczyły miasta, lokalnych struktur partii, strategii brudnej politycznej walki wewnątrz i poza jej kręgami.

Neumann tłumaczy się z taśm. „Nie zrezygnuję z kandydowania do Sejmu”

Nie zrezygnuję z kandydowania do Sejmu. Zachęcam państwa do głosowania, będziemy się bić o normalną Polskę – powiedział w RMF FM poseł Sławomir...

zobacz więcej

Część rozmów dotyczy sposobu funkcjonowania Platformy, w wielu miejscach Neumann wulgarnie obrażał mieszkańców Tczewa, działaczy, a nawet potencjalnych wyborców swojej partii. – Rzygam tym Tczewem – mówi. W wulgarnych słowach mówi o Komitecie Obrony Demokracji, kpi z PSL – polityków tej partii nazywa „oszustami”. Neumann wiele uwagi poświęca sądom; zapewnia, że politycy PO z zarzutami są bardziej atrakcyjni dla elektoratu.

Polityk KO zapewniał, że mimo wszystko będzie bronił swoich ludzi z partii „ku**a jak niepodległości”. Ale twierdził też, że jeśli wyjdą poza struktury partyjne, to sytuacja się odwróci. – Jak wyjdziesz z Platformy, to masz problem – powiedział.

Neumann przekonywał też w jednej z rozmów, że ewentualne kłopoty prezydentów PO z prawem nie będą problemem w kampanii, bo zarzuty prokuratorskie są zdaniem Neumanna z punktu widzenia wyborców anty–PiS korzystne.

# – W dupie mam kto. Wymyślcie kogoś, k***a, kto będzie. Znaczy w dupie, może być Kowalski Jan. Tylko chodzi o to, że Platforma jest silna i mówi: Kowalski Jan będzie i ch** mnie obchodzi Mirek, co ty masz do niego, czy uważasz, że on jest, k***a, ekspertem czy nie. W dupie to mamy. Chodzi o zasady, o politykę, k***a, a nie o pie***lety – mówi, rozmawiając o konstruowaniu list na wybory samorządowe.

Neumann mówił też o swojej politycznej drodze. Neumann: „W partiach politycznych jestem od 1989 roku, w trzech co prawda”. Lokalny działacz PO: „W trzech? Unia Wolności, a co było wcześniej?”. Neumann: „Nie byłem w Unii Wolności nigdy, nie obrażaj mnie”. Lokalny działacz PO: „A w czym? W KLD?”. Neumann: „Nie obrażaj mnie tutaj, mówię po raz drugi”.

źródło:
Zobacz więcej