Raport

Epidemia koronawirusa

Amerykanie stopniowo wycofują żołnierzy z Afganistanu

Dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tys. żołnierzy (fot. U.S. Army photo by Sgt. 1st Class Jasmine L. Flowers)

Stany Zjednoczone wycofały z Afganistanu w ciągu roku dwa tysiące żołnierzy – poinformował generał Austin S. Miller, dowódca sił USA w Afganistanie. Nastąpiło to mimo braku porozumienia pokojowego z talibami.

Afganistan: Rekordowa liczba cywilnych ofiar przemocy

Według raportu misji ONZ w Afganistanie w trzecim kwartale tego roku przemoc w tym kraju osiągnęła „bezprecedensowe rozmiary”; od 1 lipca do 30...

zobacz więcej

Zgodnie z szacunkami amerykańskich wojskowych obecnie w Afganistanie stacjonuje około 13 tys. żołnierzy USA. W ubiegłym roku liczba ta wynosiła około 15 tys. Dziennik „New York Times” pisze w tym kontekście o „cichym ograniczaniu oddziałów”.

Zastrzegający anonimowość amerykańscy i afgańscy urzędnicy utrzymują, że dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tys. żołnierzy. Według „NYT” zamiast formalnego nakazu strona amerykańska preferuje stopniowe wycofywanie się z tego pogrążonego w konflikcie kraju.

Wcześniej pojawiały się spekulacje, że plany ograniczenia kontyngentu zawisły w próżni, gdy na początku września prezydent Donald Trump uznał za niecelowe dalsze rozmowy pokojowe z talibami. Kwestia liczebności amerykańskiego kontyngentu miała być główną kartą przetargową w negocjacjach z fundamentalistami prowadzonymi przez dyplomatów USA.

Rozmowy z talibami

Projekt porozumienia z talibami przewidywał m.in. wycofanie z Afganistanu amerykańskich żołnierzy z pięciu baz w zamian za gwarancje niewykorzystywania terytorium fundamentalistów jako bazy do zbrojnych ataków na USA i państwa z nimi sprzymierzone.

W pierwszej fazie USA miały zredukować liczbę żołnierzy do 8,6 tys., podczas gdy talibowie mieliby prowadzić negocjacje z władzami w Kabulu. USA całkowicie opuściłyby Afganistan później „z wyraźnym wskazaniem, że doszłoby do tego w odpowiednim czasie” w kontekście wyborów prezydenckich w USA w listopadzie 2020 roku.

Kwestia redukcji personelu wojskowego USA w tym kraju odgrywa ważną rolę w polityce wewnętrznej Stanów Zjednoczonych. Trump zamierza wykorzystać w swej kampanii wyborczej sprawę powrotu żołnierzy do kraju jako atut wyborczy.

Jak zauważa kwartalnik „Foreign Affairs”, w kwestii opuszczenia Afganistanu przez wojska USA panuje zgoda między demokratami i republikanami. Senator Elizabeth Warren oraz były wiceprezydent Joe Biden, jedni z faworytów do prezydenckiej nominacji z ramienia Partii Demokratycznej, deklarowali wolę sprowadzenia żołnierzy do kraju.

W latach 2010 i 2011 w Afganistanie stacjonowało ponad 100 tys. amerykańskich żołnierzy i dziesiątki tysięcy wojskowych z innych krajów NATO. „NYT” pisze, że ograniczenie amerykańskiego kontyngentu oznaczać będzie, że ciężar szkolenia afgańskich sił rządowych w większym niż dotychczas stopniu spoczywać będzie na wojskowych z pozostałych krajów NATO.

źródło:

Zobacz więcej