RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morderstwo Jana Kuciaka. Jest akt oskarżenia

Jan Kuciak i Martina Kusznirova zostali zastrzeleni we własnym domu (fot. arch.PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)

Ponad półtora roku po morderstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej, słowacka prokuratura przekazała sądowi akt oskarżenia. Na ławie oskarżonych zasiądzie pięć osób uznanych przez śledczych za współsprawców.

„Kuciak, zanim został zamordowany, był śledzony przez b. szefa specsłużb”

Włoskie media wyemitowały reportaż z nieznanymi dotąd zdjęciami dziennikarza śledczego Jana Kuciaka zamordowanego w lutym 2018 roku na Słowacji....

zobacz więcej

27-letniego Kuciaka i 27-letnią Kusznirovą zastrzelono pod koniec lutego 2018 roku w ich domu w miejscowości Velka Macza w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Przed śmiercią Kuciak pracował nad materiałami na temat aktywności włoskiej mafii na Słowacji i jej powiązaniach z osobami z otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico.

Zabójstwo dwojga młodych ludzi wywołało masowe demonstracje uliczne na rzecz uzdrowienia życia publicznego. Polityczny kryzys doprowadził do ustąpienia Fico, objęcia urzędu premiera przez Petera Pellegriniego oraz rekonstrukcji rządu w ramach dotychczasowej koalicji.

Według rzeczniczki prokuratury, oskarżonymi są przedsiębiorca Marian Koczner, który zlecił zabójstwo i zapłacił za nie co najmniej 70 tys. euro, a także pośrednicząca w przekazaniu pieniędzy Alena Zsuzsova i dwaj bezpośredni wykonawcy zbrodni – były policyjny śledczy Tomasz Szabo i były żołnierz Miroslav Marczek. Wszystkim im grozi w razie skazania kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Natomiast oskarżony Zoltan Andrusko, który osobiście wynajął Szabo i Marczeka, zawarł w ubiegłym tygodniu ugodę z prokuratorem, co daje mu duże szanse na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.

źródło:

Zobacz więcej