RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Elektrownia jądrowa już za dekadę? Najbogatszy Polak angażuje się w nowoczesną technologię

Michał Sołowow rozmawiał w sprawie elektrowni z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym (fot. Materiały prasowe)
Michał Sołowow rozmawiał w sprawie elektrowni z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym (fot. Materiały prasowe)

Firma GE Hitachi Nuclear Energy poinformowała o podpisaniu porozumienia z grupą Synthos, kontrolowaną przez najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Dokument dotyczy budowy w ciągu najbliższych 10 lat reaktora jądrowego wodno-wrzącego o mocy 300 MW. Sołowow byłby pierwszym prywatnym przedsiębiorcą zaangażowanym we wdrażanie technologii małych reaktorów modułowych.

Naimski: Bierzemy pod uwagę wybrzeże jako lokalizację elektrowni jądrowej

Bierzemy pod uwagę wybrzeże jako jedną z lokalizacji dla polskiej elektrowni jądrowej – powiedział w Radiu Warszawa pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Jak informuje portal forsal.pl powołując się na rozmówcę znającego szczegóły porozumienia, „celem inwestycji Michała Sołowowa w energetykę nuklearną jest głęboka dekarbonizacja polskiego przemysłu, która jest nieuchronnym warunkiem konkurencyjności na globalnych rynkach”.

W perspektywie następnej dekady koniecznością w tym kontekście ma być dostęp do najnowocześniejszych technologii zero emisyjnych takich, jak właśnie małe reaktory modułowe (SMR).

O porozumieniu poinformowano w czasie, gdy w Brukseli odbywa się szczyt z udziałem przedstawicieli Departamentu Energii USA i Komisji Europejskiej, poświęcony właśnie technologii SMR. Sołowow na zaproszenie Amerykanów reprezentował na spotkaniu europejskich przedsiębiorców zainteresowanych technologiami nuklearnymi.

Rozmawiał w tej sprawie bezpośrednio z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym ponieważ zgodę na współpracę z amerykańsko-japońskim koncernem GE Hitachi Nuclear Energy musi wyrazić Biały Dom. Administracja amerykańska zaostrzyła przed kilkoma miesiącami politykę dostępu do najnowszych technologii jądrowych.

Zdaniem rozmówców portalu forsal.pl budowa małych reaktorów nie wyklucza rozwoju energetyki jądrowej opartej o duże bloki. Zgodnie z planami Ministerstwa Energii do 2040 r. powinna powstać elektrownia bądź elektrownie jądrowe o mocy od 6 do 9 GW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej