RAPORT

Tusk kontra Tusk

Netanjahu nie udało się sformować rządu

Lider Likudu rezygnuje ze starań o utworzenie nowej administracji (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI0
Lider Likudu rezygnuje ze starań o utworzenie nowej administracji (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI0

Benjamin Netanjahu nie będzie premierem Izraela. Dotychczasowy szef rządu zrezygnował z misji tworzenia gabinetu. Teraz prezydent Reuwen Riwlin prawdopodobnie powierzy tekę premiera zwycięzcy wrześniowych wyborów, liderowi opozycji Benny’emu Gantzowi. Wiele jednak wskazuje, że i jemu nie uda się stworzyć większościowego rządu.

Brak porozumienia ws. rządu jedności w Izraelu

Dwie główne partie Izraela, sojusz Niebiesko–Białych i Likud, kontynuowały w piątek negocjacje ws. powołania rządu jedności. Spotkanie, które...

zobacz więcej

Wybory parlamentarne w Izraelu z września były de facto powtórką głosowania z kwietnia. Pół roku temu był remis – opozycyjna koalicja Niebiesko-Biali dostała tyle samo miejsc w Knessecie, ile rządzący prawicowy Likud. Po fiasku tworzenia koalicji zarządzono jednak nowe głosowanie.

Wrześniowe wybory o włos wygrało opozycyjne ugrupowanie centrysty Gantza, ale to Likud Netanjahu miał większe szanse na koalicję z mniejszymi prawicowymi partiami. Jednak po miesiącu rozmów premier Netanjahu poddał się i oddał prezydentowi mandat do tworzenia rządu.

– Pracowałem bez ustanku, także nad stworzeniem rządu jedności narodowej. Gantz jednak systematycznie odmawiał współpracy – mówił Netanjahu w filmie opublikowanym na jego profilu na Facebooku.

Izraelski prezydent prawdopodobnie powierzy teraz misję tworzenia rządu zwycięzcy wyborów. Ma to ogłosić w ciągu najbliższych trzech dni. Szanse, że to Gantz stworzy rząd, są jednak niewielkie, bo nawet jeśli osiągnie porozumienie ze wszystkimi partiami, które nie są mu przeciwne, to i tak zabraknie mu 5-6 głosów do większości.

Decyzja premiera Netanjahu oznacza, że po ponad 10 latach przestanie on pełnić urząd premiera. Licząc trzy lata pełnienia tej funkcji w latach 90., jest on politykiem najdłużej sprawującym funkcję szefa rządu w historii Izraela.

Gdyby okazało się, że prezydent Izraela zarządzi jednak kolejne wybory, to Netanjahu może wrócić do rządzenia krajem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej