RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Netanjahu nie udało się sformować rządu

Lider Likudu rezygnuje ze starań o utworzenie nowej administracji (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI0

Benjamin Netanjahu nie będzie premierem Izraela. Dotychczasowy szef rządu zrezygnował z misji tworzenia gabinetu. Teraz prezydent Reuwen Riwlin prawdopodobnie powierzy tekę premiera zwycięzcy wrześniowych wyborów, liderowi opozycji Benny’emu Gantzowi. Wiele jednak wskazuje, że i jemu nie uda się stworzyć większościowego rządu.

Brak porozumienia ws. rządu jedności w Izraelu

Dwie główne partie Izraela, sojusz Niebiesko–Białych i Likud, kontynuowały w piątek negocjacje ws. powołania rządu jedności. Spotkanie, które...

zobacz więcej

Wybory parlamentarne w Izraelu z września były de facto powtórką głosowania z kwietnia. Pół roku temu był remis – opozycyjna koalicja Niebiesko-Biali dostała tyle samo miejsc w Knessecie, ile rządzący prawicowy Likud. Po fiasku tworzenia koalicji zarządzono jednak nowe głosowanie.

Wrześniowe wybory o włos wygrało opozycyjne ugrupowanie centrysty Gantza, ale to Likud Netanjahu miał większe szanse na koalicję z mniejszymi prawicowymi partiami. Jednak po miesiącu rozmów premier Netanjahu poddał się i oddał prezydentowi mandat do tworzenia rządu.

– Pracowałem bez ustanku, także nad stworzeniem rządu jedności narodowej. Gantz jednak systematycznie odmawiał współpracy – mówił Netanjahu w filmie opublikowanym na jego profilu na Facebooku.

Izraelski prezydent prawdopodobnie powierzy teraz misję tworzenia rządu zwycięzcy wyborów. Ma to ogłosić w ciągu najbliższych trzech dni. Szanse, że to Gantz stworzy rząd, są jednak niewielkie, bo nawet jeśli osiągnie porozumienie ze wszystkimi partiami, które nie są mu przeciwne, to i tak zabraknie mu 5-6 głosów do większości.

Decyzja premiera Netanjahu oznacza, że po ponad 10 latach przestanie on pełnić urząd premiera. Licząc trzy lata pełnienia tej funkcji w latach 90., jest on politykiem najdłużej sprawującym funkcję szefa rządu w historii Izraela.

Gdyby okazało się, że prezydent Izraela zarządzi jednak kolejne wybory, to Netanjahu może wrócić do rządzenia krajem.

źródło:

Zobacz więcej