Nieoficjalnie: Tusk raczej bez konkurencji na przewodniczącego EPL

„Wszyscy go namawiają i przekonują od dwóch miesięcy” (fot. PAP/Leszek Szymański)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który przez macierzystą Platformę Obywatelską został zgłoszony na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, raczej nie będzie miał konkurencji na listopadowym kongresie EPL – wynika z nieoficjalnych informacji ze źródeł w ugrupowaniu.

Donald Tusk – nadzieją czy groźbą?

Chyba trudno byłoby znaleźć w Polsce śmiałka, który postawiłby trochę większe pieniądze na to, czy Donald Tusk wystartuje w roli konkurenta...

zobacz więcej

Ponad 700 delegatów z około 50 partii krajowych będzie 20 listopada w Zagrzebiu na kongresie EPL decydowało o nowym liderze. Teraz przewodniczącym europejskiej chadecji jest Francuz Joseph Daul. Zbieg zakończenia jego kadencji i kadencji Tuska w strukturach unijnych był dla wielu działaczy partyjnych darem od losu.

EPL, choć pozostała największą siłą polityczną po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, zmniejszyła liczbę mandatów, przez co jej wpływy osłabły. Dlatego poszukiwano nowego lidera, który mógłby dbać, tak jak robił to Daul, o jedność partii, ale jednocześnie był widoczny i potrafił przyciągać wyborców.

Pierwsze nieoficjalne informacje, że były polski premier ma stanąć na czele Europejskiej Partii Ludowej, podał na początku miesiąca dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”; w kuluarach partii mówiło się o tym wcześniej.

– Wszyscy go namawiają i przekonują od dwóch miesięcy – powiedziało źródło zbliżone do tych rozmów w Brukseli. W EPL kalkulują, że Tusk jako były wieloletni premier, ale przede wszystkim znany w Europie były przewodniczący Rady Europejskiej będzie w stanie nadać ugrupowaniu nową dynamikę.

– Jest oczekiwanie na nową energię, wszyscy widzą co się dzieje w Europie, że trzeba szukać sposobów na walkę z populistami – podkreślił informator.

Tusk kandydatem PO na szefa Europejskiej Partii Ludowej

„PO oficjalnie zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na szefa EPP” – podało na Twitterze centrum analityczne Polityka Insight. Jak dodano, Grzegorz...

zobacz więcej

W piątek lider Platformy Grzegorz Schetyna poinformował, że oficjalnie złożył wniosek w sprawie powołania Tuska na przewodniczącego EPL. Obaj politycy widzieli się dzień wcześniej w Brukseli, gdzie były premier miał dać zielone światło Schetynie na przedstawienie jego kandydatury.

Chętnych do dopełnienia tej formalności było ponoć więcej, ale zwyciężyła kalkulacja, że nie wyglądałoby to najlepiej, gdyby Tuska nie zgłosiła jego macierzysta formacja.

Teoretycznie do 13 listopada mogą się pojawić konkurenci Polaka, bo wówczas mija termin na zgłaszanie kandydatur. – Wątpię, żeby do tego doszło. Ale to demokratyczny proces i nikt nikogo nie powstrzymuje – powiedziało źródło zbliżone do kierownictwa EPL.

Statut EPL nic nie mówi o tym, by w wyborach na przewodniczącego partii konieczne były przynajmniej dwie kandydatury. – Termin na zgłoszenie kandydatów mija 13 listopada. Po tym poinformujemy, kto został przedstawiony – poinformowało biuro prasowe ugrupowania.

Tusk sam mówił w zeszłym tygodniu w TVN24 i Polsacie, że objęcie funkcji przewodniczącego chadeckiej międzynarodówki nie powstrzyma go przed pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie.

„Donald Tusk chce wykończyć Grzegorza Schetynę”

Przyszły poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Ozdoba spodziewa się, że najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem brutalnej walki w Platformie...

zobacz więcej

– Zaangażowanie w EPL, inaczej niż bycie przewodniczącym Rady Europejskiej, nie wyklucza zaangażowania w sprawy krajowe. Nie mówię tu o wyborach prezydenckich, tylko generalnie o moim powrocie do aktywności w życiu publicznym w Polsce – podkreślał.

Choć przewodzenie Europejskiej Partii Ludowej, której główna siedziba mieści się w Brukseli to – jak przekonują w partii – „praca na pełen etat”, nie przeszkadzało dwóm poprzednim przewodniczącym w angażowaniu się w inne zajęcia polityczne. Zarówno Daul, jak i jego poprzednik Wilfried Martens przewodniczyli jednocześnie EPL i (przez jakiś czas) klubowi chadecji w europarlamencie.

Najważniejsi politycy, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, premierzy kilku krajów, a także kilkuset działaczy, mają na kongresie statutowym 20-21 listopada w Zagrzebiu wybrać nowego przewodniczącego i wyznaczyć kierunek polityczny w kluczowych kwestiach w europejskiej polityce, takich jak np. klimat.

Zgodnie w regułami EPL listy z kandydatami muszą być zatwierdzone przez zgromadzenie polityczne, główne ciało podejmujące decyzje między kongresami, zanim zostaną one poddane pod rozwagę delegatom w chorwackiej stolicy.

Europejska Partia Ludowa to rodzina polityczna skupiająca partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Należą do niej 84 ugrupowania z 43 krajów. Z Polski są to PO i PSL. Kadencja przewodniczącego EPL trwa trzy lata.

źródło:

Zobacz więcej