KE potwierdza, że list Johnsona jest ważny. UE rozpoczęła proces ratyfikacji umowy o brexicie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson (fot. Parliament/Jessica Taylor/Handout/GettyImages)

Unia Europejska zaczęła proces ratyfikacji uzgodnionej w czwartek umowy w sprawie warunków brexitu. Jak poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska, brak podpisu premiera Borisa Johnsona na wniosku o przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii nie ma znaczenia i nie zmienia nic w procedurze.

Brytyjskie media: Unia Europejska zgodzi się na kolejne odroczenie brexitu

Unia Europejska przesunie brexit do lutego 2020 r., jeśli premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson nie będzie w stanie przeforsować uzgodnionego...

zobacz więcej

– Odnotowaliśmy głosowanie Izby Gmin w sobotę i wniosek Wielkiej Brytanii o przedłużenie procedury z art. 50 (który mówi o wyjściu kraju z UE - PAP) do 31 stycznia 2020 r. Przewodniczący (Rady Europejskiej Donald) Tusk konsultuje się teraz z liderami UE27 – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu do końca stycznia, ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył też drugi list – już podpisany – w którym przekonuje, że opóźnienie to decyzja posłów, a nie jego, a on sam uważa ją za błędną.

Rzeczniczka KE podkreśliła, że wniosek o przedłużenie jest skuteczny, bo został dostarczony przez stałego przedstawiciela Zjednoczonego Królestwa przy UE. Zaznaczyła, że Tusk uznał to pismo. – Dla nas ta forma nie zmienia niczego – zaznaczyła.

– Proces ratyfikacji został uruchomiony po stronie unijnej. (Negocjator unijny) Michel Barnier przekazał informacje ambasadorom unijnej „27” wczoraj, przekaże też informacje grupie sterujące ds. brexitu w PE dziś po południu w Strasburgu – dodała Andreewa.

Brexit znów opóźniony? Izba Gmin podjęła decyzję, premier Johnson się nie zgadza

Brytyjscy parlamentarzyści poparli poprawkę, która ma zmusić premiera Borisa Johnsona, by ponownie zwrócił się do Brukseli z wnioskiem o...

zobacz więcej

Bruksela czeka teraz na to, że Londyn wyjaśni, jakie będą jego dalsze kroki. – Z naszej strony będziemy uważnie śledzić wszystkie wydarzenia w Londynie w tym tygodniu – zapowiedziała rzeczniczka.

Z informacji napływających z Wysp Brytyjskich wynika, że Johnson jeszcze raz spróbuje w poniedziałek poddać pod głosowanie w Izbie Gmin uzgodnione porozumienie z UE. W sobotę nie udało się to, bo posłowie zdecydowali, że najpierw konieczne jest przyjęcie i wejście w życie niezbędnych ustaw związanych z brexitem.

We wtorek brexitem będą się zajmować unijni komisarze na cotygodniowym posiedzeniu. W poniedziałek po południu kierownictwo Parlamentu Europejskiego będzie decydowało, jakie powinny być dalsze kroki tej instytucji. Zgoda europosłów jest konieczna do zakończenia procesu ratyfikacji umowy brexitowej po stronie unijnej. Rada UE w formacie 27 krajów zatwierdziła w poniedziałek projekt decyzji w sprawie podpisania porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii, który zostanie teraz przekazany PE.

źródło:

Zobacz więcej