RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Płacimy banknotami jego autorstwa. Nie żyje Andrzej Heidrich

Andrzej Heidrich jest autorem m.in. wprowadzonego w 2017 roku banknotu o nominale 500 zł (fot. arch. PAP/Jacek Turczyk)

Andrzej Heidrich, polski grafik i ilustrator, zmarł w niedzielę w wieku 90 lat – poinformowało wydawnictwo Czytelnik, z którym artysta współpracował przez dziesięciolecia. Heidrich był m.in. autorem serii banknotów „Wielcy Polacy” – które były w obiegu do 1996 roku – oraz pięciu kolejnych, używanych do dziś, banknotów z wizerunkami władców Polski.

NBP: W ciągu 10 lat podwoiła się liczba banknotów w Polsce

Liczba banknotów pozostających w obiegu wzrosła w trzecim kwartale tego roku do 2 mld 209,8 mln sztuk. Dekadę wcześniej w obiegu było ich 1 mld 94...

zobacz więcej

Do współpracy z Narodowym Bankiem Polskim został zaproszony w 1960 roku. Pierwszy banknot jego autorstwa, o nominale 500 zł, w obiegu pojawił się 15 lat później i zawierał wizerunek Tadeusza Kościuszki. Jak wspominał, wzruszało go, gdy widział, jak ludzie płacą zaprojektowanymi przez niego pieniędzmi.

Heidrich odpowiadał także za wprowadzone do obecnego herbu państwa poprawki godła heraldycznego Polski oraz insygnia Orderu Krzyża Wojskowego.

Również w latach 60. XX w. artysta rozpoczął współpracę z Pocztą Polską przy projektowaniu znaczków. Heidrich jest również autorem projektów polskich paszportów i dowodów osobistych, wielu odznaczeń oraz orzełków na czapkach wojskowych.

Był absolwentem Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem.

Przez ponad 40 lat związany był ze Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik”, dla której projektował m.in. okładki i ilustrował książki – jego prace można znaleźć w książkach takich pisarzy jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz czy Leszek Kołakowski. Od 1974 do 1990 roku był naczelnym grafikiem wydawnictwa.

W 2006 roku został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2014 roku – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:

Zobacz więcej