W Egipcie odkryto 30 drewnianych trumien. Były w nich mumie sprzed 3 tys. lat

Trumny zachowały się w bardzo dobrym stanie (fot. REUTERS/Mohamed Abd El Ghany)

W okolicach Luksoru odnaleziono 30 drewnianych trumien z mumiami w środku. Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mostafa Waziri powiedział, że jest to największe odkrycie w Egipcie od ponad 100 lat.

Bakterie niszczą grobowiec Tutanchamona. Jest nowy system wentylacyjny

Według sławnego egipskiego archeologa Zahiego Hawassa akcja ratowania grobowca słynnego faraona udała się. Jednak jego zdaniem trzeba będzie...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano w nekropolii El-Assasif w Tebach, nieopodal świątyni Hatszepsut. W trumnach znajdowało się 30 mumii owiniętych płótnem – ciała 23 mężczyzn, pięciu kobiet i dwójki dzieci. Płeć zmarłych ustalono po kształtach dłoni wyrzeźbionych na trumnach – mężczyźni znajdowali się w tych z zaciśniętymi pięściami.

Specjaliści datują znalezisko na ok. 1000 r. przed naszą erą. Ryciny widoczne na sarkofagach świadczą o tym, że zmarli należeli do szanowanej grupy w starożytnym Egipcie. Archeolodzy podejrzewają, że mógł to być rodzinny klan kapłanów.

– To pierwsze takie odkrycie w Egipcie od XIX w. – powiedział podczas ceremonii w Luksorze minister starożytności Khaled El-Enany. Jak przyznał, trumny z El-Assasif są znacznie starsze od innych starożytnych reliktów znajdywanych w tej okolicy. Mimo to zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Odkrycie jest wynikiem pracy międzynarodowej grupy naukowców, którzy od grudnia 2017 r. prowadzą wykopaliska w Luksorze. Mostafa Waziri poinformował, że trumny zostaną odrestaurowane, a następnie przeniesione do Muzeum Wielkiego Egiptu, które ma zostać otwarte w przyszłym roku nieopodal piramid w Gizie.

Specjaliści datują znalezisko na ok. 1000 r. przed naszą erą (fot. REUTERS/Mohamed Abd El Ghan)

źródło:
Zobacz więcej