GIF wstrzymał leki stosowane w leczeniu chorób żołądka

W konsekwencji, do momentu uzyskania potwierdzenia jakości tych produktów leczniczych ich sprzedaż jest wstrzymana we wszystkich hurtowniach i aptekach (fot. Shutterstock/antoniodiaz)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał 11 decyzji wstrzymujących sprzedaż produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum, stosowaną na wrzody żołądka. Wśród leków jest Ranigast.

Popularne herbatniki wycofane z obrotu. GIS ostrzega

GIS poinformował na swojej stronie o wykryciu dwutlenku siarki (substancji alergizującej) w produkcie „Ekstra chrupiące Bonitki z dodatkiem...

zobacz więcej

Jak poinformował GIF, przyczyną wstrzymania obrotu produktów jest podejrzenie zanieczyszczenia substancji czynnej N-nitrozodimetylenoaminą (NDMA), uznawaną za potencjalnie rakotwórczą.

GIF otrzymał informację o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia w niektórych produktach leczniczych w innych krajach w systemie szybkiego powiadamiania Rapid Alert.

„Po analizie zebranego materiału GIF uznał, że w interesie społecznym jest prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich produktów leczniczych zawierających tę substancję czynną” – napisano w komunikacie na stronie internetowej.

W konsekwencji, do momentu uzyskania potwierdzenia jakości tych produktów leczniczych ich sprzedaż jest wstrzymana we wszystkich hurtowniach i aptekach.

„Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczą decyzje, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii” – zalecił GIF.

Decyzje wstrzymujące dotyczą następujących produktów leczniczych: Raniberl Max, tabletki powlekane 150 mg; Ranic, roztwór do wstrzykiwań i infuzji 10 mg/ml; Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg; Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg; Ranigast, tabletki powlekane 150 mg; Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml; Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg; Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg; Ranitydyna Aurovitas, tabletki powlekane 150 mg; Riflux, tabletki musujące 150 mg; Solvertyl, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml.

źródło:

Zobacz więcej