RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Amerykańskie wojska przemieszczają się z Syrii do Iraku”

Świadkowie mówią o wkraczaniu amerykańskich żołnierzy do północno-zachodniej irackiej prowincji Dahuk (fot. REUTERS/Ari Jalal)

Amerykańskie wojska przemieszczają się z Syrii do Iraku – podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na świadków i źródła w służbach bezpieczeństwa irackiego Kurdystanu. Wcześniej o takich planach informował szef Pentagonu Mark Esper.

Kurdowie wycofują się z miasta Ras al-Ajn na północy Syrii

Kurdyjscy bojownicy w niedzielę opuścili miasto Ras al-Ajn na północy Syrii – podała agencja AP, powołując się na rzecznika Syryjskich Sił...

zobacz więcej

Reuters pisze, że na nagraniach wideo widać pojazdy opancerzone, którymi żołnierze jadą do Iraku; kamerzysta Reutera widział ponad 100 maszyn. Świadkowie mówią o wkraczaniu amerykańskich żołnierzy do północno-zachodniej irackiej prowincji Dahuk.

Jednocześnie przedstawiciele służb bezpieczeństwa Kurdystanu, którzy rozmawiali z agencją Reutera zastrzegając sobie anonimowość, poinformowali, że amerykańskie wojska wkroczyły do tego półautonomicznego irackiego regionu.

Minister obrony USA już w sobotę zapowiadał, że liczący tysiąc żołnierzy amerykański kontyngent zostanie wycofany z północno-wschodniej Syrii i przeniesiony do zachodniego Iraku, gdzie kontynuować ma operacje przeciwko siłom tzw. Państwa Islamskiego i „pomagać w obronie Iraku”. Esper nie wykluczył, że siły USA mogą przeprowadzać z Iraku misje antyterrorystyczne w Syrii.

Wycofywanie Amerykanów, którzy współpracowali z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) pod wodzą sił kurdyjskich w wojnie z tzw. Państwem Islamskim, rozpoczęło się tuż przed turecką ofensywą z 9 października. Władze w Ankarze uważają kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), stanowiących trzon SDF, za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

W czwartek Ankara zdecydowała się pod naciskiem Waszyngtonu na zawieszenie ofensywy na pięć dni, aby dać syryjskim Kurdom czas na wycofanie się z graniczącego z Turcją obszaru na północnym wschodzie Syrii.

źródło:

Zobacz więcej