Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Inwigilowany i cenzurowany przez FBI polski polityk czasów II wojny

Płk Ignacy Matuszewski – przeciwnik polityki Sikorskiego wobec ZSRR, organizator ewakuacji 75 ton złota Banku Polskiego, krytyk zbliżenia Zachodu z sowiecką Rosją. Premiera książki o Polaku, którego działalność śledził sam szef FBI J. Edgar Hoover.

Cenckiewicz: Matuszewski i Floyar-Rajchman łączą nas z okresem wolnej, niepodległej Polski

Goście programu „Minęła dwudziesta” komentowali także pogrzeb pułkownik Ignacego Matuszewskiego i majora Henryka Floyar-Rajchmana, który odbędzie...

zobacz więcej

Publikacja „Ignacy Matuszewski. Pisma wybrane” to niemal dwa tysiące stron tekstu. 90 proc. prac, które opublikował w latach 1912-1946, zostało zebranych przez prof. Sławomira Cenckiewicza i opatrzone szkicem biograficznym.

– Jeśli przeprowadzilibyśmy gradację istotnych dla niego elementów przekonań politycznych, to z pewnością na pierwszym miejscu należałoby wymienić antysowieckość, a potem dopiero antyniemieckość, bo uważał, że o ile przeciwko III Rzeszy walczy cały wolny świat, to Sowiety mają w tym świecie swoich adwokatów – mówi PAP o płk Matuszewskim prof. Sławomir Cenckiewicz.

Opowiadając o życiu wpływowego, ale zapomnianego polityka prof. Cenckiewicz przypomina, że nie pojmował on jak premier Władysław Sikorski, który nieco wcześniej przytomnie oceniał Sowietów, mógł podpisać układ z ambasadorem Majskim. – To był moment przełomowy, po którym Matuszewski faktycznie wymówił posłuszeństwo polskiemu premierowi, który w polemikach coraz częściej powoływał się na „słowo honoru” dane w sprawie polskiej przez premiera Churchilla i marszałka Stalina. Matuszewski wiedział, że takie deklaracje nie mają żadnego znaczenia – powiedział.

Szef Wojskowego Biura Historycznego przypomina, że Matuszewski monitorował decyzje i posunięcia gabinetu Sikorskiego, dochodząc w 1942 r. do wniosku, że nasza polityka sprzyja Moskwie i jest ślepa nawet na los polskich oficerów „zaginionych” na Wschodzie po 17 września 1939 r.

– W lutym 1942 r. opublikował artykuł, w którym dramatycznie pytał gen. Sikorskiego o los siedmiu tysięcy polskich oficerów, którzy nie zgłosili się do któregokolwiek z punktów werbunkowych Armii Polskiej na Wschodzie. To wszystko potęgowało niechęć Sikorskiego do Matuszewskiego, który w swojej rozpaczy związał się nawet z agentami Moskwy w Ameryce, tworząc w Komunistycznej Partii USA sojusznika w walce z Matuszewskim - mówi prof. Cenckiewicz.

Przedstawiciel rządu Sikorskiego, Józef Retinger, zwrócił się w jego imieniu do Amerykanów o objęcie ścisłą kontrolą Matuszewskiego jako osoby, której działalność jest wymierzona w sojusznika Ameryki i Polski - Związek Sowiecki.

– Zastosowano wobec niego całą paletę działań zmierzających do ograniczenia jego swobody pisarskiej oraz jego wpływu na skupiska Polaków. Kontrolowano jego korespondencję z innymi ośrodkami emigracji. Każdy jego tekst musiał być opatrywany informacją, że przeszedł przez cenzurę (...). Jego mieszkanie i redakcje, w których pracował, były nachodzone przez agentów FBI. Sprawą interesował się sam szef FBI J. Edgar Hoover - podkreśla prof. Cenckiewicz.

Płk Ignacy Matuszewski był także ministrem skarbu II RP. Po wybuchu wojny zorganizował skuteczną ewakuację 75 ton złota NBP na Zachód przekazując je rządowi na uchodźstwie. Zmarł nagle w Nowym Jorku 3 sierpnia 1946 r.źródło:
Zobacz więcej