Prezydent nie obawia się starcia z Tuskiem. „Kto się kogokolwiek boi, nie może być prezydentem”

„Wybory prezydenckie mają wielkie znaczenie” (fot. PAP/Piotr Polak)

Ktoś, kto się czegokolwiek czy kogokolwiek boi, nie może być prezydentem RP – powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o to, czy obawia się stanąć do walki w wyborach prezydenckich z Donaldem Tuskiem.

Prezydent w marszu nordic walking „Tak dla transplantacji”

Chcę popularyzować idę transplantacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, żeby rodziny decydowały się, aby w odpowiednim momencie powiedzieć „tak,...

zobacz więcej

Prezydent w wywiadzie dla magazynu „Polska Times” był pytany o wynik wyborów parlamentarnych. Prezydent na stwierdzenie, że były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk wypomina PiS i liderowi tej partii Jarosławowi Kaczyńskiemu, że stracił Senat, wskazał: „ten, kto przegrywa wybory, mówi różne rzeczy, żeby zrzucić z siebie to obciążenie”.

– Prawda jest taka, że przegrała je Koalicja Obywatelska. Do parlamentu obok niej weszły też inne ugrupowania. Jest Lewica, która moim zdaniem będzie działała bardziej konstruktywnie, niż robiła to Platforma Obywatelska w tej kończącej się kadencji. Z drugiej strony mamy Konfederację, byt polityczny zupełnie nowy w parlamencie. Jak ten parlament będzie funkcjonował w praktyce? Zobaczymy – zaznaczył.

Prezydent w kolejnej części rozmowy zaapelował też „do wszystkich sił parlamentarnych, by były bardziej skore do współpracy”. – Niestety bowiem, czasem odnoszę wrażenie, że dla niektórych ważniejszy jest spór międzypartyjny, niż troska o polskie sprawy – powiedział.

Andrzej Duda podkreślił, że dla realizacji kolejnych zmian w społeczeństwie ważne jest sprawowanie urzędu prezydenta. – Jeśli społeczeństwo chce tych zmian, programu, który uwzględnia wszystkie społeczne potrzeby, to oczywiście wybory prezydenckie mają wielkie znaczenie – dodał.

Prezydent pytany, czy widzi potrzebę poważniejszych zmian w nowym rządzie stwierdził, że działał on dobrze. – Pamiętajmy, że wyśmiewano nasze zapowiedzi programu 500 plus dowodząc, że jest on nie do zrealizowania. Tymczasem program nie tylko zafunkcjonował, ale został poszerzony – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej