Polskie szkoły na Litwie otrzymają podręczniki z kraju

Podręczniki z Polski zostaną dostarczone samochodem ciężarowym pod Dom Kultury Polskiej (fot. pixabay.com/congerdesign)

Do Wilna z Polski dotrą jutro podręczniki do nauki języka polskiego. Będą one służyły uczniom szkół polskich na Litwie. Polskie książki będą jednak na razie środkiem doraźnym zanim nie powstanie specjalnie przygotowany podręcznik dla polskiej mniejszości.

Na Litwie ruszył nowy kanał - TVP Wilno

zobacz więcej

Jak powiedział Polskiemu Radiu Józef Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”, podręczniki z Polski zostaną dostarczone samochodem ciężarowym pod Dom Kultury Polskiej. To stąd szkoły, które wcześniej złożyły zamówienie będą mogły książki odebrać i przekazać swoim uczniom.

– Myślę, że dzięki tym podręcznikom uda się polepszyć słownictwo, składnię czy opanowanie języka polskiego – zaznacza.

Józef Kwiatkowski przypomina jednak, że książki wydane w Polsce są jedynie środkiem doraźnym, tam gdzie brakuje pomocy naukowych dobrej jakości. Rozwiązanie to zostało opracowane przez litewskie Ministerstwo Oświaty i Nauki oraz „Macierz Szkolną”.

Jakiś czas temu ukazało się specjalne rozporządzenie litewskiego ministerstwa edukacji, zgodnie z którym możliwe jest tymczasowe korzystanie z podręczników wydanych w krajach Unii Europejskiej jako pomocy naukowych do nauki języka ojczystego. Resort dopuszcza tego typu podręczniki bez przeprowadzenia procedur weryfikacji.

Na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania, w których uczy się ponad 11 tysięcy uczniów.

źródło:
Zobacz więcej