RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kurdowie wycofują się z miasta Ras al-Ajn na północy Syrii

Karetki wiozące kurdyjskich bojowników rannych w ofensywie oddziałów tureckich na północy Syrii (fot. PAP/EPA/AHMED MARDNLI)

Kurdyjscy bojownicy w niedzielę opuścili miasto Ras al-Ajn na północy Syrii – podała agencja AP, powołując się na rzecznika Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), których trzon stanowią Kurdowie. Ewakuację potwierdziło ministerstwo obrony Turcji. Associated Press pisze, że oprócz kurdyjskich bojowników Ras al-Ajn opuszczają też cywile.

Przeciw tureckiej ofensywie w Syrii – wielotysięczne manifestacje w Niemczech

Około 10 tys. osób wzięło udział w dwóch demonstracjach zorganizowanych w Kolonii w zachodnich Niemczech przeciwko ofensywie militarnej Turcji w...

zobacz więcej

Resort obrony w Ankarze poinformował w niedzielnym oświadczeniu, że uważnie obserwuje wycofywanie się sił syryjskich Kurdów, przewidziane w zawartym w czwartek przez Turcję i USA porozumieniu o zawieszeniu broni.

Składający się z 86 pojazdów kurdyjski konwój opuścił Ras al-Ajn – napisano w komunikacie ministerstwa obrony Turcji. Zapewniono, że tureckie wojska nie przeszkadzają w ewakuacji, która odbywa się „w ścisłej współpracy” z USA.

Rzecznik SDF Kino Gabriel podkreślił, że ta formacja nie jest już obecna w mieście. Przedstawiciel SDF, Redur Khalil, przekazał, że po ewakuacji Ras al-Ajn siły wycofają się ze strefy o długości 120 km i szerokości 30 km między Ras al-Ajn i miastem Tel Abjad.

Po czwartkowych negocjacjach z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem wiceprezydent USA Mike Pence poinformował, że Turcja na 120 godzin zawiesza wszystkie operacje militarne, by pozwolić kurdyjskim bojownikom na opuszczenie przygranicznego pasa w północno-wschodniej Syrii, a gdy Kurdowie wycofają się, nastąpi rozejm. Zgodnie z porozumieniem wycofanie ma być zakończone we wtorek wieczorem.

Kurdowie porozumieli się z reżimem w Damaszku

Syryjscy Kurdowie ogłosili, że zawarli porozumienie z rządem w Damaszku, dzięki któremu armia syryjska ruszy na północ, by stawić czoło ofensywie...

zobacz więcej

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam „strefy bezpieczeństwa”, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Władze w Ankarze uważają kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), stanowiących trzon SDF, za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

źródło:

Zobacz więcej