RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odwołane samoloty i pociągi – strajki i problemy pasażerów w Niemczech i Francji

Około 100 lotów odwołano w Niemczech 20 października z powodu strajku ostrzegawczego, ogłoszonego przez personel pokładowy spółek zależnych Lufthansy. Od 18 października nie kursuje natomiast większość pociągów we Francji. Tam strajkują kolejarze.

Lufthansa może mieć problem. Tym razem strajk zapowiedziało… UFO

Niezależna Organizacja Personelu Pokładowego (Unabhängige Flugbegleiter Organisation, w skrócie UFO) zrzeszająca stewardów i stewardessy Grupy...

zobacz więcej

W strajku niemieckiego personelu pokładowego biorą udział pracownicy spółek zależnych Grupy Lufthansa: Eurowings, Germanwings, Lufthansa CityLine i SunExpress. W samej Lufthansie pracownicy nie strajkują, ponieważ zaoferowano im 2 proc. podwyżki.

Organizator strajku, Niezależna Organizacja Personelu Pokładowego (Unabhängige Flugbegleiter Organisation, w skrócie UFO), domaga się podwyżek, podniesienia emerytur i poprawy warunków pracy.

Początkowo akcja miała potrwać od godz. 5 do godz. 11, ale w niedzielę rano związkowcy przedłużyli ją o 13 godzin, a więc do północy. Jako powód podano zwiększone naciski kierownictwa Lufthansy na pracowników, w tym grożenie zwolnieniami, mające zniechęcić ich do udziału w strajku.

„To był nie tylko błąd, ale też sygnał, że weszliśmy w nowy etap gróźb wysuwanych pod adresem pracowników personelu kabinowego. Takie zachowanie musi się skończyć” - podkreśla UFO w wydanym komunikacie.

Według agencji DPA z powodu protestu odwołano co najmniej 12 lotów z lotniska w Hamburgu, około 10 w Monachium i około 15 na berlińskim lotnisku Tegel. Z kolei na lotnisku we Frankfurcie, obsługującym największą liczbę pasażerów w Niemczech, mówi się o „kilku” odwołanych lotach.

Podobnie w Düsseldorfie i na lotnisku Kolonia-Bonn. Dwadzieścia lotów odwołano w Stuttgarcie. Wraz z mniejszymi lotniskami daje to według agencji DPA około 100 odwołanych połączeń.

Masowe strajki we Francji. Najgorzej będzie na kolei

We Francji strajkują dziś pracownicy różnych kategorii zawodowych. Wśród nich są piloci i kolejarze. Podróże będą dzisiaj koszmarem. Najtrudniejsza...

zobacz więcej

W większości są to loty krajowe, a pasażerom, którzy ucierpieli z powodu strajku, wręczono bezpłatne bony na pociąg. W Düsseldorfie z planu wypadł też lot Eurowings do Nowego Jorku, ale przewoźnik zapewnia, że stało się to ze względów technicznych.

Lufthansa nie uznaje obecnego zarządu UFO z powodu wewnętrznych sporów w związku i chce dowieść w sądzie, że obecnie związek nie jest w stanie zawierać wiążących prawnie zbiorowych układów pracy. Ze tego względu przewoźnik uznaje strajk za nielegalny.

W Niemczech kłopoty na lotniskach, a za Renem nie kursują pociągi

Natomiast we Francji trwający od 18 października strajk tamtejszych kolejarzy powoduje poważne zakłócenia w kursowaniu pociągów. Przyczyną protestu jest rządowy plan reformy systemu emerytalnego.

W niedzielę normalnie kursowały tylko pociągi dużych prędkości (Trains de Grande Vitesse, TGV). Odwołano – i tak bardzo nieliczne – pociągi nocne, a na podmiejskich liniach ruch jest ograniczony. Ponieważ strajk nie był zapowiedziany, przedstawiciele resortu transportu zarzucają jego uczestnikom porzucenie stanowisk pracy i grożą sankcjami dyscyplinarnymi.

Według dyrekcji francuskich kolei od poniedziałku sytuacja wróci do normy. Sceptycznie te deklaracje przyjmują związkowcy, którzy domagają się negocjacji z władzami w sprawie bezpieczeństwa i emerytur.

źródło:
Zobacz więcej