RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe przepisy kontroli drogowej. Zmiany od listopada

Usprawnieniem procedury kontroli ma być zniesienie obowiązku przedstawienia się i wylegitymowania się przez funkcjonariusza (fot. Shutterstock/Monika Gruszewicz)
Usprawnieniem procedury kontroli ma być zniesienie obowiązku przedstawienia się i wylegitymowania się przez funkcjonariusza (fot. Shutterstock/Monika Gruszewicz)

Nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących zawarto w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego – przekazało w piątek biuro prasowe MSWiA. Nowe przepisy mają wejść w życie od listopada. Jak podaje portal rynekinfrastry.pl nowe zasady mają działać na korzyść statusu służb porządkowych.

Koniec z bezkarnością nocnych piratów

Wielu kierowców, którzy nocą łamią przepisy, pozostaje bezkarnych, gdyż wykonane im zdjęcia są nieczytelne. „Rzeczpospolita” wskazuje, że wkrótce...

zobacz więcej

Jak napisano w komunikacie MSWiA, głównym celem zmian w rozporządzeniu jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. Policji.

„Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli” – wskazano w komunikacie.

W rozporządzeniu zapisano też, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie nie stwarza on zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Od listopada kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. Niewykonanie polecenia policjanta czy podważanie jego kompetencji kosztować może kierowcę 500 zł mandatu. Podobnie nietrzymanie rąk na kierownicy.

„Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie” – napisano w komunikacie.

W przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego - na przykład ciężarowego lub autobusu - może on zostać skierowany na bardziej szczegółowe badania. Według MSWiA pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Umyślne potrącenie. Policjanci szukają pokrzywdzonego rowerzysty [WIDEO]

Policjanci chcą ustalić tożsamość pokrzywdzonego rowerzysty, który został umyślnie potrącony przez kierowcę volkswagena. Rowerzysta do tej pory nie...

zobacz więcej

Nowe przepisy rozszerzają również katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Funkcjonariusz będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego.

Według nowego rozporządzenia policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy podczas przeprowadzania szybkich testów trzeźwości.

Zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. „W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą” – przekazało MSWiA.

Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.

Monitoring drogówki w Bydgoszczy. Przepisy są notorycznie łamane [WIDEO]

Policjanci wykorzystując Mobilne Centrum Monitoringu dyscyplinowali tych, którzy nie przestrzegają znaków oraz sygnałów drogowych w Bydgoszczy. Na...

zobacz więcej

Jak podaje portal rynekinfrastruktury.pl., nowe zasady mają działać na korzyść statusu służb porządkowych.

„Stają po ich stronie, jeśli chodzi o dyskusje z zatrzymanymi kierowcami i nieuprzejme odnoszenie się do zatrzymującego. Chodzi o zachowanie kultury osobistej, ale także o usprawnienie całego procesu – niepotrzebne dywagacje przedłużają i komplikują procedurę zatrzymania” – czytamy na portalu rynekinfrastruktury.pl.

Jak podaje portal, „Istotna będzie też postawa i zachowanie kierowcy od momentu zjechania na pobocze do spotkania z policjantem. Zatrzymany powinien pozostać w samochodzie, a dłonie powinny spoczywać na kierownicy. Niepożądane gesty czy gwałtowne ruchy będą podlegały karze nawet 500 złotych.

Według MSWiA konieczność wydania rozporządzenia wynika z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych. „Obecnie zamieszczony projekt znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych, dlatego też ostateczne zapisy mogą ulec zmianie” – dodano.

źródło:
Zobacz więcej