RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Najwyższa w Polsce, jedna z najlepszych w Europie – uruchomienie wieży na katowickim lotnisku

Na lotnisku Katowice w Pyrzowicach rozpoczynają się testy nowej wieży kontroli ruchu lotniczego. W uroczystości otwarcia wieży wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Mikołaj Wild. Proces uruchamiania i testowania nowej infrastruktury potrwa kilka miesięcy. Według Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej to obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotów w kraju i jedna z najnowocześniejszych w Europie.

Codziennie dbają o bezpieczeństwo ruchu statków powietrznych nad Polską

– Proces szkolenia trwa w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ok. 22 do 24 miesięcy, A więc to dwa lata ciężkiej pracy, ciężkiej nauki – mówi...

zobacz więcej

Zbudowana za ponad 25 milionów złotych wieża, ma 46 metrów wysokości i położoną najwyżej w Polsce salę kontrolerów - 41 metrów. Dla porównania dziesięciopiętrowy wieżowiec ma wysokość około 30 metrów.

Wieża o powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska i kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Elewacja z aluminiowych płyt kompozytowych pochłania energię pola elektromagnetycznego.

Lotnisko Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W zeszłym roku z jego siatki połączeń skorzystało ponad 4 miliony 800 tysięcy podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym cargo.

Rozpoczęcie procesu operacyjnego uruchomienia nowej wieży na katowickim lotnisku zaplanowano w przypadający na dziś Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

Tego dnia w 1961 roku powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Obecnie należy do niej 138 organizacji krajowych zrzeszających ponad 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie.

teraz odtwarzane
Otwarcie wieży kontroli w Pyrzowicach. Adamczyk: transport lotniczy jest bezpieczny

źródło:
Zobacz więcej