RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Siedem lat temu zmarł Przemysław Gintrowski – niezłomny bard „Solidarności”

Przemysław Gintrowski zmarł w wieku 60 lat (fot. arch. TVP)

Dokładnie siedem lat temu zmarł w Warszawie Przemysław Gintrowski, pieśniarz, kompozytor, współtwórca „Murów” – nieformalnego hymnu Solidarności.

Pamięć o bardzie Solidarności

zobacz więcej

Przemysław Gintrowski urodził się w Stargardzie Szczecińskim w 1951 r., ale przez całe życie związany był z Warszawą: tu skończył szkołę średnią, uczelnię, a także komponował i pracował. W 1979 roku z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim powołał legendarne dziś trio, które przygotowało program poetycki „Mury”. Piosenka tytułowa ze słynnymi słowami: „wyrwij murom zęby krat! Zerwij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą! I pogrzebią stary świat!” – stała się hymnem Sierpnia’ 80, a następnie nieformalnym hymnem Solidarności.

Na początku lat 80. Gintrowski koncertował wraz z Kaczmarskim w całej Polsce. Chociaż – jak sam mówił – nigdy nie zawitali do Stoczni Gdańskiej, byli mocno zaangażowani w sprawę strajków. – Kiedy rozpoczęły się sierpniowe wydarzenia, myśleliśmy, że to już koniec komunizmu w kraju – wspominał Gintrowski.

W 1981 r. Gintrowski i Kaczmarski zdobyli II nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Wtedy też artyści pojechali do Francji na tournee.

Po wprowadzeniu stanu wojennego artyści nie mogli kontynuować trasy koncertowej. Gintrowski i Łapiński wrócili do kraju, a Kaczmarski pozostał na emigracji do 1990 r.

W stanie wojennym bard Solidarności aktywnie uczestniczył w drugim obiegu kultury, koncertując m.in. w domach i kościołach.

Gintrowski pisał także piosenki do utworów Zbigniewa Herberta, którego poznał osobiście w styczniu 1982 r. Początkowo poeta nie był jednak przekonany do działalności kompozytora, uważając, że poezja powinna obronić się sama i nie potrzebuje do tego dodatkowej oprawy. Zmienił jednak zdanie, gdy poznał niezwykły kunszt Gintrowskiego. Zauważył również, że jego utwory w muzycznej interpretacji Gintrowskiego docierają do szerszego grona odbiorców.

Przemysław Gintrowski był także wykładowcą muzyki filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był autorem muzyki do kilkudziesięciu filmów. Jego utwory można było usłyszeć m.in. w serialach „Zmiennicy” i „13 posterunek” oraz filmie Andrzeja Wajdy „Człowiek z żelaza”. W 2006 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło:
Zobacz więcej