Szokujący wpis Schetyny. Porównał bł. ks. Popiełuszkę z samobójcą Piotrem Szczęsnym

Grzegorz Schetyna zamieścił szokujący wpis na Twitterze (fot. PAP/Sebastian Borowski, Twitter)

Zaskakujący wpis Grzegorza Schetyny pojawił się na Twitterze. Szef PO porównuje w nim zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności” z Piotrem Szczęsnym, mężczyzną, który dwa lata temu dokonał samopodpalenia przed Pałacem Kultury w Warszawie. Internauci nie kryją oburzenia.

„Potrafił wyjść z kawą do śledzących go esbeków, marznących na mrozie”

– Błogosławiony ks. Jerzy walczył z grzechem, ale nigdy z człowiekiem. (…) Świadkowie jego życia wspominają, że potrafił wyjść z ciepłą kawą do...

zobacz więcej

19 października przypada 35. rocznica porwania i bestialskiego zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. Morderstwa dokonały komunistyczne Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Dwa lata temu, również 19 października, doszło do samopodpalenia Piotra Szczęsnego, który w ten sposób zademonstrował sprzeciw wobec demokratycznie wybranych rządów PiS.

Te dwie osoby porównał na Twitterze szef PO Grzegorz Schetyna, który napisał: „Dziś 35. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. I 2. rocznica śmierci Piotra Szczęsnego - „Szarego Człowieka”. Obaj starali się poruszać nasze sumienia w czasach ciężkich. Składamy Im hołd”.

Swojego oburzenia wpisem Grzegorza Schetyny nie kryją internauci. Oto niektóre reakcje pod tweetem przewodniczącego PO.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny.

Samopodpalenie Piotra Szczęsnego

Piotr Szczęsny podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie w październiku 2017 roku. Przed śmiercią napisał list do rodziny i mediów.

Przed podpaleniem się rozdawał przechodniom ulotki, na których spisał 15 powodów jego protestu. Ulotki zawierały też wezwanie „do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje”. List podpisał jako „Szary Człowiek”. Jego żona przyznała później, że leczył od 8 lat na depresję.

źródło:
Zobacz więcej