RAPORT

Kampania 2020

Senyszyn: Ks. Popiełuszko zginął za działalność polityczną, nie za wiarę

– Ksiądz Popiełuszko został uznany męczennikiem Kościoła, chociaż tak naprawdę nie zginął za wiarę, tylko za działalność polityczną. Zajmował się działalnością polityczną, która w tamtym czasie była niewygodna nawet dla Kościoła Katolickiego – mówiła w TVP Info nowo wybrana na posłankę SLD prof. Joanna Senyszyn. – Ks. Popiełuszko mówił, że należy zło dobrem zwyciężać, a pani tego nie rozumie – odpowiedział Wojciech Skurkiewicz z PiS. Senyszyn przyznała również, że filmiki innej nowej posłanki, Klaudii Jachiry, są wzorowane na twórczości Jerzego Urbana.

Prowokacja tygodnika „Nie” przed warszawską katedrą [WIDEO]

Prowokacyjny happening przed bazyliką katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Zastępca redaktora naczelnego...

zobacz więcej

Według Senyszyn, w latach 80-tych Kościół „układał się z władzami”, a działalność ks. Popiełuszki była niewygodna zarówno dla władzy, jak i dla samego Kościoła. – Na pewno nie zginął za wiarę, natomiast Kościół sobie sam decyduje, kto jest świętym (…) Kościół kieruje się własną polityką, ustanawiając świętych. Zresztą wielu z nich nie zasługuje wcale na świętość jak chociażby Matka Teresa z Kalkuty, co teraz już wyraźnie zostało powiedziane – mówiła Senyszyn.

– Myślałem, że dzisiejsze spotkanie przebiegnie bez sporów ideologicznych. Ks. Popiełuszko mówił, że należy zło dobrem zwyciężać, a pani tego po 35 latach nie rozumie – odpowiedział Senyszyn Wojciech Skurkiewicz, poseł PiS.

Głos zabrał również Wojciech Kubalewski z Zielonych. – W tradycji ks. Popiełuszki szczególnie jest mi bliskie to, że stawał w obronie wykluczonych, robotników, tych, którzy w ówczesnym, ale i dzisiejszym systemie, byli tymi, którzy byli oszukiwani, wykorzystywani. Ten system nie za bardzo się zmienił po 1989 r. Ks. Popiełuszko mówił, by stanąć aktywnie tam gdzie dzieje się krzywda – powiedział.

W programie pojawił się również temat Jerzego Urbana, rzecznika komunistycznego rządu w latach 1981-89, który wielokrotnie atakował ks. Popiełuszkę. Wczoraj w sieci pojawiło się nagranie, na którym tłum młodych ludzi skanduje na jego cześć.

– Nie jestem zdziwiona. Młodzież oczywiście nie pamięta Jerzego Urbana sprzed kilkudziesięciu lat, tak jak nie pamięta ks. Popiełuszki w większości. (…) Jerzy Urban jest teraz znanym youtuberem, myślę, że m.in. wzorowała się na nim Klaudia Jachira, która weszła do Sejmu. Filmiki Urbana są bardzo popularne w internecie – skomentowała Senyszyn.

Zobacz więcej