RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Macedonii Północnej chce wyborów. Powodem brak zgody UE na rozmowy akcesyjne

„Potraktowano nas niesprawiedliwie. Jestem rozczarowany i oburzony” – mówi Zoran Zaew (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI)

Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zapowiedział w sobotę, że w związku z brakiem zgody UE na otwarcie rozmów akcesyjnych z jego krajem, zaproponuje rozpisanie przedterminowych wyborów. Podkreślił, że jest „rozczarowany i oburzony” unijną decyzją.

Grupa Wyszehradzka apeluje do Tuska o dyskusję ws. Albanii i Macedonii Płn.

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej napisali list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z apelem o dyskusję na szczycie Unii Europejskiej...

zobacz więcej

– Europa nie spełniła swojej obietnicy. Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie. Jestem rozczarowany i oburzony – powiedział Zaew dziennikarzom w Skopje. Dodał, że brak decyzji o rozpoczęciu negocjacji to „historyczny błąd”.

– Wywiązaliśmy się ze wszystkich naszych zobowiązań, osiągnęliśmy rezultaty w zakresie reform, załatwiliśmy sprawy z naszymi sąsiadami – kontynuował szef rządu. – Nie ma czasu do stracenia i dlatego proponuję szybkie zorganizowanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Potrzebujemy waszej (obywateli) opinii – wskazał.

Zaew wyraził nadzieję, że data wyborów zostanie uzgodniona podczas niedzielnego spotkania z prezydentem Stewo Pendarowskim. Rozpisanie przedterminowych wyborów musi zaakceptować parlament, w którym większość ma koalicja Zaewa. Pomysł wcześniejszych wyborów popiera opozycja - informuje Reuters.

Przeważająca większość przywódców UE podczas zakończonego w piątek szczytu w Brukseli opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja.

Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do Unii do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie. Ateny i Skopje osiągnęły jednak w ubiegłym roku porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu. W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.

źródło:

Zobacz więcej