RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Barcelona: Ponad 150 osób rannych w zamieszkach

W piątkowych zamieszkach w Barcelonie ranne został 152 osoby – poinformowały miejscowe służby ratunkowe. Od poniedziałku w Katalonii trwają protesty przeciwko skazaniu dziewięciu przywódców katalońskich separatystów.

Służby szukają winnych zamieszek w Katalonii. „Zostaną surowo osądzeni”

Zamieszki w Katalonii zorganizowało około 400 osób – oszacował w piątek minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska. Podczas...

zobacz więcej

Do eskalacji protestu doszło po tym jak zwolennicy niepodległości Katalonii postawili barykady i obrzucali kamieniami policjantów przed główną siedzibą policji w Barcelonie. Demonstrujący Katalończycy domagają się wypuszczenia na wolność katalońskich polityków, których w poniedziałek hiszpański Sąd Najwyższy skazał na kary do 13 lat więzienia.

W całym regionie łącznie ranne zostały 182 osoby. Według hiszpańskiego MSZ podczas nocnej eskalacji protestu zatrzymano 83 protestujących. Burmistrz Barcelony Ada Colau potępiła „wszelkiego rodzaju przemoc”. – To nie może trwać dalej, Barcelona na to nie zasługuje – powiedziała polityk. Łącznie we wczorajszych protestach w Barcelonie wzięło udział pół miliona osób. Od poniedziałku do czwartku rannych zostało 500 osób, a 128 aresztowano.

Ze względu na zamieszki zamknięto najsłynniejszą barcelońską bazylikę Sagrada Familia i przełożono zaplanowany na 26 października mecz między FC Barceloną a Realem Madryt. Manifestujący zablokowali też jedną z autostrad, prowadzących z Barcelony do granicy z Francją, co spowodowało ogromne korki.

Władze Barcelony szacują, że gwałtowne zamieszki do jakich dochodziło od poniedziałku kosztowały miasto co najmniej półtora miliona euro. Lotnisko w Barcelonie odwołało w tym tygodniu ponad 150 lotów.

Dwa lata temu w referendum mieszkańcy Katalonii opowiedzieli się za niepodległością, ale Madryt aresztował przywódców separatystów. Ich lider Carles Puigdemont uciekł do Brukseli. Hiszpańskie władze wysłały za nim list gończy, ale sąd w Belgii zdecydował, że polityk może pozostać na wolności.

źródło:
Zobacz więcej